Úgy tűnik, semmi sem számít, csak a költségvetési lyukak tömködése

A kormány miatt rengeteg pénz mehet ki külföldre

A kormány mindenből minnél nagyobbat hasítana ki
Fotó: Azénpénzem
2024. július 18. A legvagyonosabb ügyfeleket kiszolgálók szerint a bankok devizaműveleteire kivetett új adó miatt azok is külföldi szolgáltatót vehetnek majd igénybe, akik ezt eddig nem tették. A hazai vagyonok komoly része kerül majd így kinti számlákra. Az pedig korábban is látszott, hogy a már kivitt pénz nehezen hozható vissza.

A magyar gazdaságban a fő kockázati forrás a költségvetés, amelynek óriási hiánya egyre nyomasztóbban telepedik rá mindenre – állapította meg nemrégiben a Kopint-Tárki elemzése. A kormány a bajok orvoslására kemény megszorításba fogott, ami még tovább tetézheti a problémákat. A más augusztusban lecsapó brutális adóemelés – mint arról részletesen írtunk – alaposan megdrágítja a banki szolgáltatásokat, és persze minden mást is. Ezzel azonban még nincs vége.

Karagich István, a vagyonkezelési piac adatkutató cége, a Blochamps Capital ügyvezetője a privátbanki szolgáltatóktól szerzett információi alapján jelezte: az intézkedések könnyen arra sarkallhatják a pénzügyileg aktív ügyfeleket, hogy azok is számlát nyissanak valamelyik külföldi pénzintézetnél, akik eddig ezt nem tették. A devizabefektetéseken felül így elindulhat a pénzek további földrajzi diverzifikálása is.

Elfogynak az érvek


A privátbanki tanácsadó cég ügyvezetője szerint a magyar tehetősebb (privátbanki és affluens) ügyfelek 95 százalékának van devizaszámlája vagy devizában denominált befektetése. A privátbanki ügyfelek több mint 80 százalékának van számlája külföldi bankokban. A most bejelentett intézkedések nyomán ugyanakkor a többiek is jó eséllyel nyitnak majd kinti számlát. Az már most jól látható, hogy sokan kihasználják a bankcsoporton belül egyszerűsített számlaváltást, s azzal számolnak, hogy devizaügyleteiket a jövőben a külföldi számlákról bonyolítják majd – lehetőleg illetékmentesen.
Karagich arra is felhívta a figyelmet, hogy ugyan a 15 százalékos személyi jövedelemadó Románia, Bulgária és Makedónia után továbbra is a legalacsonyabb Magyarországon és a hasonló mértékű osztalékadóval is a legkisebb terhelést nyújtó országok között vagyunk Európában, ám a kamatjellegű bevételek 28 százalékos kamatadó- és szocho terhe eddig sem tette kedvezővé az itthoni vagyonosodást.
A Blochamps ügyvezetőjének értékelése szerint fennáll a veszélye annak, hogy a hazai szolgáltatók a továbbiakban nem érvelhetnek a külföldi befektetések ellen a hazai piacon is elérhető devizás eszközök árelőnyével. A hazai vagyonkezeléssel foglalkozó szolgáltatók számára épp napjaink kihívása pedig, hogy meggyőzzék a kiöregedő vállalkozók és befektetők utáni generációkat arról, hogy itthon és náluk vegyék igénybe a wealth management szolgáltatásokat. Most épp a fiatal, új kihívásokra kész, nyelvi akadályokkal nem bíró fiatal vagyonos réteget vesztik majd el a hazai privátbankok.

Rákapcsolhat a hazai szolgáltatók konkurenciája


Karagich István arra is számít, hogy a magyar szabályozás változását kihasználandó a következő hónapokban felerősödik azon privátbankok aktivitása, amelyek határon átnyúló szolgáltatóként igyekeznek mind több magyarországi ügyfelet átcsábítani magukhoz. A szakember emlékeztetett rá, hogy a külföldre vándorló pénzeknek akkor is csak töredékét sikerült visszahozni Magyarországra, amikor az adott kormányzat jelentős adóamnesztiát hirdetett.

Miután a kormányzat célja, hogy a magyar háztartások fogyasztása emelkedjen, s támogatást adjon a gazdasági növekedésnek, messze nem ideális helyzetet teremt, ha épp a legvagyonosabb, a fogyasztás feltámasztásában esetleg kiemelt szerepet játszani képes kör pénzeit, befektetéseit bizonytalanítják el, országhatáron belül van-e a legideálisabb helye. A költséges állampapír promóciós kampányok egyik értelme is az itthon keletkező befektethető eszközök tartósan országhatárokon belüli lekötése volna – figyelmeztet a Blochamps ügyvezetője.

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok