A hivatalos számok szerint ismét nagyot nőttek a bérek

Az állami fizetések húzták fel a kereseti adatokat

2024. augusztus 26. Az idén júniusban – tette közzé a KSH – a bruttó átlagkereset 642 ezer forint volt, ami 13,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A középérték még ennél is erőteljesebben nőtt, így a hivatalos statisztika szerint az 15,3 százalékos plusszal 518,8 ezer forintot ért el.

A teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete júniusban 642 ezer forintot ért el. Ez az egy évvel korábbinál 13,3 százalékkal magasabb. A bruttó mediánkereset 518,8 ezer forint volt, 15,3 százalékkal meghaladva az egy évvel korábbit. E szerint tehát folyik a bérfelzárkóztatás – legalábbis a közzétett számok alapján. Ahogy a bérek értéke is egyre nagyobb, a reálkereset ugyanis 9,3 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért 3,7 százalékos növekedése mellett.

A rendszeres (prémium, jutalom, egyhavi különjuttatás nélküli) bruttó átlagkereset 598,2 ezer forintra becsülhető, ami 13,9 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. A rendszeres bruttó átlagkereset a vállalkozásoknál egy év alatt 12 százalékkal emelkedve 595 ezer forint lett.
Az idei első félévben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 634,8 ezer forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 422,1 ezer, a kedvezményeket figyelembe véve 436,9 ezer forintot ért el.
Meglehetősen döbbenetes módon a költségvetésben és a nonprofit szektorban magasabb fizetéseket mutattak ki. Az állam alkalmazottainak átlagosan 597,8 ezer forintot fizetett fejenként ki, ami 18,8 százalékos növekedés. A nonprofit szektorban nagyjából ugyanilyen ütemben nőtt az átlagbér 631,3 ezer forintra.

Az Azénpénzem.hu véleménye szerint mindez még erőteljesebben támasztja alá, hogy a hivatalos statisztika nem igazán fest képet a valóságról. Mint arról korábban részletesen írtunk,  közel 1,1 millió dolgozó juttatását egyáltalán nem mutatják a kereseti adatok. A KSH mindes esetben leírja, hogy a kereseti statisztika a teljes munkaidőben alkalmazásban állók adatait tükrözi. Már pedig a nemzetgazdasági ágakban összesen dolgozók és a teljes munkaidősök között létszámban mintegy félmilliós a különbség. Összesen tehát majdnem 1,6 millió magyar bérét nem tükrözi a statisztika.

Szerző: BVJ
Címkék:  , , , ,

Kapcsolódó anyagok