Az üzemanyagellátás zavartalan, az uniós tárgyalások jól haladnak
2026. május 14.
Az első kormányülésen Ópusztaszeren 17 rendelet előkészítéséről tárgyaltak – derült ki az új kabinet első tájékoztatóján. Magyar Péter miniszterelnök mellett vízügyi szakember is jelen volt, aki a kínzó aszályhelyzetről beszélt. Azonnali beavatkozásként 2 milliárd forint, felülről nyitott keretet biztosít és vis major állapotot hirdet a kormány.
Rengeteg információról számolt be Magyar Péter miniszterelnök a kormány első ópusztaszeri ülésének szünetében mindhárom kormányszóvívő jelenlétében. Mint elmondta, 17 kormányrendeletet hoznak már az első nap meg. Talán a legfontosabb a kormány úgynevezett statútum rendelete, ami a minisztériumok hatáskörét taglalja, és elengedhetetlen a kormány tényleges megalakulásához. Ma délután megy egyébként végbe a minisztériumok személyes átadás-átvétele.
A vízgazdálkodás - szavai szerint - nem pusztán az öntözési problémákról szól, a talajt kell rendbe tenni. Koordinációs Központot hoznak létre a kérdés kezelésére. Azonnali beavatkozásként 2 milliárd forint, felülről nyitott keretet biztosít a kormány. Uniós programokból pedig 257 milliárd forintnyi fejlesztés valósul majd meg. A kormányfő hangsúlyozta, hogy az Orbán-kabinet egyetlen fillér támogatást sem használt fel az áldatlan állapotok enyhítésére.
A héten – mondta el Magyar Péter – az agrár- és élelmiszer-gazdálkodásért felelős miniszter vis maior helyzetet fog bejelenteni a kialakult aszályhelyzet miatt. Ennek következménye például az, hogy a gazdák mentesülnek több kötelezettségtől (ide tartozik a vetési kényszer). A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ki kell hirdetni a 2026-os súlyosan vízhiányos állapotot. Erre azért van szükség, mert évente egyszer van lehetőség 30 napig kedvezményes öntözésre, vízkivételre a gazdáknak, és ahhoz, hogy az idei évben is legyen erre lehetőség, az előzőt le kell zárni, a másikat pedig be kell jelenteni.
A talajvízszint helyenként a korábbi átlagnál jelenleg méterekkel is lejjebb van. A csökkenés pedig gyorsuló folyamat. Újságírói kérdésre elhangzott az is, hogy az akkugyárak hatalmas vízigénye határozottan ront a helyzeten. Érzékelhető volt, hogy ezzel a kormány is foglalkozott. A miniszterelnök kitért arra, hogy az üzemek a hozzájuk vezető csöveken a helyi kérések ellenére nem engedték a vízkivétet lehetővé tevő leágazások elhelyezését.
A kormányülésre meghívták a Mol elnök-vezérigazgatóját is. Hernádi Zsolt azt a tájékoztatást adta, hogy az üzemanyag ellátás a védett árakon zavartalan, a nyersolaj terén sincs gond. A stratégiai készletek közel 80 napra elegendőek. Ennek jelentőségét az adja, hogy kedden olyan sajtóhírek jelentek meg, amelyek a stratégiai tartalékból származó dízel tegnapi elfogyásáról szóltak.
Az uniós pénzekkel kapcsolatban a kormányfő kifejezetten optimistának tűnt. Beszélt arról, hogy jövő héten érkezik egy magas szintű EU-s bizottság, akik öt napig lesznek itt. A cél és a magyar kormány elvárása is, hogy olyan szintre érkezzenek a tárgyalások, hogy a május 25-i héten Magyar Péter Brüsszelben Ursula von der Leyennel, a bizottsági elnökével politikai megállapodást tudjon kötni a több mint 10 milliárd euró hazahozataláról. Még akadnak kitárgyalandó részletek. A fő probléma a finanszírozandó projektek terén van. Áthidaló megoldásokat kell találni.
Szerző: B.Varga Judit
Címkék: kormány, kormányülés, rendelet, aszály, vis maior, miniszter, benzin, dízel, olaj, unió, költségvetés, hiány
Az aszály miatt azonnali beavatkozásokról döntött a kormány
Rengeteg információról számolt be Magyar Péter miniszterelnök a kormány első ópusztaszeri ülésének szünetében mindhárom kormányszóvívő jelenlétében. Mint elmondta, 17 kormányrendeletet hoznak már az első nap meg. Talán a legfontosabb a kormány úgynevezett statútum rendelete, ami a minisztériumok hatáskörét taglalja, és elengedhetetlen a kormány tényleges megalakulásához. Ma délután megy egyébként végbe a minisztériumok személyes átadás-átvétele.
A kormányfő beszélt a költségvetés rossz helyzetéről. Felidézte, hogy az Orbán adminisztráció idénre eredetileg 3,7 százalékos hiányt tervezett, amit év elején 5 százalékra emeltek. Mostanra ez 6,8 százalék. A megemelt hiánycél 91 százaléka már eddig elment. Az új kormány ezért leállítja minden, a rendes gazdálkodás körét meghaladó kötelezettség vállalását.
Magyar Péter közösségi bejegyzésében jelezte, hogy az első kormányülést megelőzően a Vízügyi Igazgatóságok szakembereivel, a marispusztai vízőrzőkkel és gazdálkodókkal egyeztettek a drasztikus aszályhelyzet rövid, közép és hosszú távú megoldási lehetőségeiről. A kormányülésre meghívták Gacsályi Józsefet, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettesét, aki a tájékoztatón is megjelent és a hazai vízhelyzet elkeserítő állapotáról beszélt. Mint elmondta, 5 éve tartó, egyre súlyosbodó helyzetről van szó. Az akkugyárak is rontanak a helyzeten
A vízgazdálkodás - szavai szerint - nem pusztán az öntözési problémákról szól, a talajt kell rendbe tenni. Koordinációs Központot hoznak létre a kérdés kezelésére. Azonnali beavatkozásként 2 milliárd forint, felülről nyitott keretet biztosít a kormány. Uniós programokból pedig 257 milliárd forintnyi fejlesztés valósul majd meg. A kormányfő hangsúlyozta, hogy az Orbán-kabinet egyetlen fillér támogatást sem használt fel az áldatlan állapotok enyhítésére.
A héten – mondta el Magyar Péter – az agrár- és élelmiszer-gazdálkodásért felelős miniszter vis maior helyzetet fog bejelenteni a kialakult aszályhelyzet miatt. Ennek következménye például az, hogy a gazdák mentesülnek több kötelezettségtől (ide tartozik a vetési kényszer). A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ki kell hirdetni a 2026-os súlyosan vízhiányos állapotot. Erre azért van szükség, mert évente egyszer van lehetőség 30 napig kedvezményes öntözésre, vízkivételre a gazdáknak, és ahhoz, hogy az idei évben is legyen erre lehetőség, az előzőt le kell zárni, a másikat pedig be kell jelenteni.
A talajvízszint helyenként a korábbi átlagnál jelenleg méterekkel is lejjebb van. A csökkenés pedig gyorsuló folyamat. Újságírói kérdésre elhangzott az is, hogy az akkugyárak hatalmas vízigénye határozottan ront a helyzeten. Érzékelhető volt, hogy ezzel a kormány is foglalkozott. A miniszterelnök kitért arra, hogy az üzemek a hozzájuk vezető csöveken a helyi kérések ellenére nem engedték a vízkivétet lehetővé tevő leágazások elhelyezését.
A stratégiai készletek 80 napra elegendőek
A kormányülésre meghívták a Mol elnök-vezérigazgatóját is. Hernádi Zsolt azt a tájékoztatást adta, hogy az üzemanyag ellátás a védett árakon zavartalan, a nyersolaj terén sincs gond. A stratégiai készletek közel 80 napra elegendőek. Ennek jelentőségét az adja, hogy kedden olyan sajtóhírek jelentek meg, amelyek a stratégiai tartalékból származó dízel tegnapi elfogyásáról szóltak.
Az uniós pénzekkel kapcsolatban a kormányfő kifejezetten optimistának tűnt. Beszélt arról, hogy jövő héten érkezik egy magas szintű EU-s bizottság, akik öt napig lesznek itt. A cél és a magyar kormány elvárása is, hogy olyan szintre érkezzenek a tárgyalások, hogy a május 25-i héten Magyar Péter Brüsszelben Ursula von der Leyennel, a bizottsági elnökével politikai megállapodást tudjon kötni a több mint 10 milliárd euró hazahozataláról. Még akadnak kitárgyalandó részletek. A fő probléma a finanszírozandó projektek terén van. Áthidaló megoldásokat kell találni.
Szerző: B.Varga Judit
Címkék: kormány, kormányülés, rendelet, aszály, vis maior, miniszter, benzin, dízel, olaj, unió, költségvetés, hiány
Kapcsolódó anyagok
- 2026.06.08 - Brutális mit hagyott maga után az Orbán-kormány
- 2026.06.05 - Lehetséges kockázatok és mellékhatások az új katában
- 2026.06.02 - Több HÉV-vonal is teljesen megújul, érkeznek a bérlakásépítő programok
- 2026.05.28 - Ez a teendő azbesztgyanús kőzúzalék esetén
- 2026.05.26 - Hány nyugdíjasnak jöhet plusz pénz akár már októberben?
- 2026.05.21 - Elképesztő változásokat hozhat a zöldségek és gyümölcsök csökkenő áfája
- 2026.05.15 - Kiderültek részletek az 1300 milliárd forintos kötelezettségvállalásról
- 2026.05.14 - Kilőtt a fogyasztó bizalmi index
- 2026.05.11 - Máris sok információt tudtunk meg az új miniszterektől
- 2026.05.06 - Viharos sebességgel porlad a NER
- 2026.05.04 - Féltik a százmillióikat a végrehajtók
- 2026.04.30 - Sok év börtönt hozhat a hűtlen kezelés is
- 2026.04.27 - Mit kezdhet a gazdaság rettenetes helyzetével az új kormány?
- 2026.04.23 - Ezek az új kormány első intézkedései
További kapcsolódó anyagok