Két cég is érdeklődik a vásárlás iránt
2025. február 18.
A régóta vergődő vállalat újra csalódást keltő eredményekről számolt be. Feldarabolják a nagy hírű céget vagy egy új vezérigazgatóval sikerül kilábalniuk a válságból? Kérdés az is, hogy mit támogatna a politikai elit.
A tavalyi részvénypiaci emelkedést nagyrészt a technológiai szektor teljesítménye okozta, és azon belül is a Nvidia sikere. A mesterséges intelligencia iránti kirobbanó érdeklődésnek köszönhetően az eredetileg videókártyákhoz szükséges specializált mikroprocesszorokat tervező és értékesítő cég árfolyama 2024-ben 180 százalékkal emelkedett. A növekedés azonban nem járta át az egész technológiai szektort, így például kimaradt a jó hangulatból az Intel is, amelynek vergődéséről már korábban is beszámoltunk. Most újabb fordulóponthoz érkezett a hányatott sorsú vállalat: felemelkedés vagy feldarabolás várhat rá.
Az árfolyam persze érzékenyen reagált ezekre a hírekre, főleg, hogy a cég egyébként is viharos negyedéven van túl. A vállalat ugyanis december elsején kirúgta a négy évvel korábban kinevezett vezérigazgatóját, a 63 éves Pat Gelsingert. Az igazgatótanács ugyanis úgy döntött, hogy nem látja elég gyorsnak a Gelsinger által elindított változtatási programot, aminek keretében az Intel megpróbál visszatérni a chipgyártás csúcsára. Ahogyan erről tavaly nyáron már beszámoltunk, a cég valóban sorozatosan késte le a saját maga által megszabott határidőket a változtatások kapcsán, az új termékek és szolgáltatások nem vagy nem a kívánt időben és minőségben indultak be. Mindezek következtében az Intel részvényárfolyama 60 százalékot zuhant tavaly, és a Dow Jones tőzsdeindexben is át kellett adnia helyét a jóval sikeresebb és sokkal nagyobbra hízott Nvidia számára.
A vezérigazgató posztjára a cég még mindig keresi a megfelelő jelöltet, de időközben más fontos vezető is távozott a cégtől. Múlt hétfőn jelentették be, hogy az Intel jövője szempontjából kulcsfontosságú adatközpont és mesterséges intelligencia részleg vezetője is elköszönt a vállalattól: Justin Hotard a Nokia vezérigazgatója lesz, így alig egy éves munka után ő is búcsút intett a bukdácsoló szervezetnek. Figyelemre méltó, hogy nem maradt a cégnél, annak ellenére sem, hogy a leendő új vezérigazgató mellett még fontosabb szereplővé válhatott volna, hanem gyorsan váltott a konkurenciához. Ez csak fokozta az egyébként is meglevő bizonytalanságot az Intel számára: a vezetőség mellett a cég jövője is bizonytalanná vált.
Forrás: marketwatch.com
Frank Yeary, az Intel ideiglenes vezetője elmondta, hogy szerinte a legfontosabb a részvényesek számára biztosítani az érték maximalizálást – ez magyarra lefordítva azt jelenti, hogy bármilyen olyan ügyletet támogatna, ami a jelenlegi alacsony árfolyamnál jelentősen magasabbra értékelné az Intel részvényeit. A jövőt illető tervekről ugyanakkor egyelőre még csak informális és tapogatódzó jellegű beszélgetések zajlanak, amikben a Broadcom formálisan nem lép fel közösen a TSM-mel.
Nagy kérdés még, hogy egy ilyen megoldáshoz mit szólna a politikai elit, amely korábban exponálta magát az amerikai gyártás fontossága kapcsán. Az Intel a személyi számítógépek, kisebb profittal kecsegtető, de stratégiailag fontos piacán továbbra is vezető szerepet tölt be, így kiemelt figyelemmel kíséri a Fehér Ház a jövőjét érintő tárgyalásokat. Mielőtt még a Broadcom képbe került volna, a Trump adminisztráció jelezte is, hogy nem támogatja azt, hogy a TSM egyedül átvegye az Intel gyártósorait. Tették mindezt annak ellenére, hogy magát az alapötletet a Bloomberg szerint maguk Trump tanácsadói javasolták a tajvaniaknak...
Láthatjuk, hogy rengeteg a kérdőjel az Intel körül jelenleg. A nyomott árfolyamon forgó részvények egyes elemzők szerint akár jó vételi lehetőséget is jelenthetnek. A Motley fool befektetési honlap elemzője szerint az Intel egyike azon két technológiai részvénynek, amit most érdemes lehet venni. Az tény, tesszük hozzá, hogy az árfolyam elképesztően elszakadt a többi chip vállalat értékelésétől, így lenne tere az emelkedésnek – de az is igaz, hogy az elmúlt években az Intel képes volt minden évben alulmúlni a várakozásokat és rácáfolni mindazokra, akik azt remélték, hogy végre eljött az alja. A következő negyedév sorsfordító lehet a sokat látott egykori üdvöske számára.
Szerző: Szepesi László
Címkék: Intel, részvény, befektetés, chip, mikroprocesszor, árfolyam, Trump, USA
Eldőlhet az Intel sorsa
Fotó: Intel
A tavalyi részvénypiaci emelkedést nagyrészt a technológiai szektor teljesítménye okozta, és azon belül is a Nvidia sikere. A mesterséges intelligencia iránti kirobbanó érdeklődésnek köszönhetően az eredetileg videókártyákhoz szükséges specializált mikroprocesszorokat tervező és értékesítő cég árfolyama 2024-ben 180 százalékkal emelkedett. A növekedés azonban nem járta át az egész technológiai szektort, így például kimaradt a jó hangulatból az Intel is, amelynek vergődéséről már korábban is beszámoltunk. Most újabb fordulóponthoz érkezett a hányatott sorsú vállalat: felemelkedés vagy feldarabolás várhat rá.
Veszteség és kirúgott vezér
A cég legutóbbi negyedéves beszámolója nem sok jót hozott, a negyedik negyedévben sikerült 126 millió dolláros veszteséget termelniük, szemben a tavalyi 2,67 milliárdos nyereséggel. Bár az értékesítés magasabb volt az elemzők által várthoz képest (14,2 milliárd dollár 13,8 helyett), de a technológiai cég vezetősége által a következő negyedévre kiadott előrejelzés újból csalódást okozott, mert megint elmaradt a bankok és brókercégek saját várakozásaitól. A jövőt érintő negatív hír az is, hogy a cég saját beismerése szerint a korábban zászlóshajónak remélt új AI chipjük nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a Falcon Shores névre keresztelt processzort végül csak teszt chipnek fogják használni, és nem fogják egyáltalán értékesíteni, helyette egy másik terméket, a Jaguar Shores fantázianevűt igyekeznek majd befejezni és piacra dobni.Az árfolyam persze érzékenyen reagált ezekre a hírekre, főleg, hogy a cég egyébként is viharos negyedéven van túl. A vállalat ugyanis december elsején kirúgta a négy évvel korábban kinevezett vezérigazgatóját, a 63 éves Pat Gelsingert. Az igazgatótanács ugyanis úgy döntött, hogy nem látja elég gyorsnak a Gelsinger által elindított változtatási programot, aminek keretében az Intel megpróbál visszatérni a chipgyártás csúcsára. Ahogyan erről tavaly nyáron már beszámoltunk, a cég valóban sorozatosan késte le a saját maga által megszabott határidőket a változtatások kapcsán, az új termékek és szolgáltatások nem vagy nem a kívánt időben és minőségben indultak be. Mindezek következtében az Intel részvényárfolyama 60 százalékot zuhant tavaly, és a Dow Jones tőzsdeindexben is át kellett adnia helyét a jóval sikeresebb és sokkal nagyobbra hízott Nvidia számára.
Kérdőjeles jövő
Különösen érdekes volt a vezérigazgató elmozdításának időzítése, hiszen ezt kevesebb mint egy héttel azután tették meg, hogy a Biden adminisztráció egyik utolsó gazdasági intézkedéseként 7,86 milliárd dolláros szubvenciót ítélt meg az Intel számára. A vállalat ugyanis az átalakítási tervei közt azzal is próbálkozik, hogy visszahozza a termelést az USA-ba, és nem bérmunkában gyárttatja le a chipjeit Ázsiában, ahogyan azt a legtöbb versenytársa teszi. Ezt a szándékot már régóta pártállástól függetlenül támogatják az USA-ban, így az új Trump kormány is pozitívan áll az ötlethez.A vezérigazgató posztjára a cég még mindig keresi a megfelelő jelöltet, de időközben más fontos vezető is távozott a cégtől. Múlt hétfőn jelentették be, hogy az Intel jövője szempontjából kulcsfontosságú adatközpont és mesterséges intelligencia részleg vezetője is elköszönt a vállalattól: Justin Hotard a Nokia vezérigazgatója lesz, így alig egy éves munka után ő is búcsút intett a bukdácsoló szervezetnek. Figyelemre méltó, hogy nem maradt a cégnél, annak ellenére sem, hogy a leendő új vezérigazgató mellett még fontosabb szereplővé válhatott volna, hanem gyorsan váltott a konkurenciához. Ez csak fokozta az egyébként is meglevő bizonytalanságot az Intel számára: a vezetőség mellett a cég jövője is bizonytalanná vált.
Az Intel részvény árfolyama az elmúlt 12 hónapban
Egyben vagy szeletelve?
A Wall Street Journal szombati értesülései szerint két cég is élénken érdeklődik az Intel iránt. A tajvani TSM (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.) és az amerikai Broadcom vállalatokat más-más részlegek érdeklik, így felmerült az is, hogy esetleg az Intel a jövőben nem maradna egyben. A két versenytárs cég a chipgyártás különböző fázisaira szakosodtak, míg az Intel azon kevés cégek egyike, amely saját maga tervezi és gyártja is processzorait. A Broadcom-ot az Intel chip design és értékesítés részlege izgatja igazán, és már tárgyalt is pénzügyi tanácsadóival egy lehetséges ajánlatról, de állítólag nem akarnak előre lépni, amíg nem találnak egy partnert a gyártási részleghez. Itt jön képbe a TSM, a világ egyik legnagyobb és legsikeresebb chipgyártója. A cég óvatosan egyelőre csak azon gondolkodik, hogy egy vagy több Intel gyárban szereznének kontrollt egy befektetői konzorcium keretében.Frank Yeary, az Intel ideiglenes vezetője elmondta, hogy szerinte a legfontosabb a részvényesek számára biztosítani az érték maximalizálást – ez magyarra lefordítva azt jelenti, hogy bármilyen olyan ügyletet támogatna, ami a jelenlegi alacsony árfolyamnál jelentősen magasabbra értékelné az Intel részvényeit. A jövőt illető tervekről ugyanakkor egyelőre még csak informális és tapogatódzó jellegű beszélgetések zajlanak, amikben a Broadcom formálisan nem lép fel közösen a TSM-mel.
Nagy kérdés még, hogy egy ilyen megoldáshoz mit szólna a politikai elit, amely korábban exponálta magát az amerikai gyártás fontossága kapcsán. Az Intel a személyi számítógépek, kisebb profittal kecsegtető, de stratégiailag fontos piacán továbbra is vezető szerepet tölt be, így kiemelt figyelemmel kíséri a Fehér Ház a jövőjét érintő tárgyalásokat. Mielőtt még a Broadcom képbe került volna, a Trump adminisztráció jelezte is, hogy nem támogatja azt, hogy a TSM egyedül átvegye az Intel gyártósorait. Tették mindezt annak ellenére, hogy magát az alapötletet a Bloomberg szerint maguk Trump tanácsadói javasolták a tajvaniaknak...
Láthatjuk, hogy rengeteg a kérdőjel az Intel körül jelenleg. A nyomott árfolyamon forgó részvények egyes elemzők szerint akár jó vételi lehetőséget is jelenthetnek. A Motley fool befektetési honlap elemzője szerint az Intel egyike azon két technológiai részvénynek, amit most érdemes lehet venni. Az tény, tesszük hozzá, hogy az árfolyam elképesztően elszakadt a többi chip vállalat értékelésétől, így lenne tere az emelkedésnek – de az is igaz, hogy az elmúlt években az Intel képes volt minden évben alulmúlni a várakozásokat és rácáfolni mindazokra, akik azt remélték, hogy végre eljött az alja. A következő negyedév sorsfordító lehet a sokat látott egykori üdvöske számára.
Szerző: Szepesi László
Címkék: Intel, részvény, befektetés, chip, mikroprocesszor, árfolyam, Trump, USA
Kapcsolódó anyagok
- 2025.02.06 - Teljesen felesleges és ostoba háború jöhet
- 2025.01.28 - Elképesztő kínai fejlesztés miatt esnek a tech részvények
- 2025.01.07 - Akár kétszámjegyű visszaesés is jöhet Amerikában
- 2024.12.23 - Ragyogó évet zárt az amerikai tőzsde, Európa vegyesen teljesített
- 2024.08.05 - Szakad az Intel árfolyama a rossz hírek hatására
- 2024.05.02 - Ennyire sok pénzt hozott a mesterséges intelligencia
- 2023.09.14 - Hamarosan autónktól kérhetünk felvilágosítást
- 2023.08.25 - Bődületes eredményeket okozott a mesterséges intelligencia
- 2023.05.09 - Az omahai orákulum éves tőkepiaci jövendölése
További kapcsolódó anyagok