Előbb kinyírták a lakástakarékokat, most a nyugdíjpénzt fordítanák lakásvásárlásra

2024. augusztus 30. A Nemzetgazdasági Minisztérium a héten jelentette be, hogy annak lehetőségét vizsgálják, hogyan fordíthatná a lakosság otthonteremtésre a hosszú távú megtakarításait. Leginkább a nyugdíj- és életbiztosítási célú megtakarítások felhasználásáról lehet szó.

Megkezdte őszi munkáját a Gazdasági Kabinet, melynek első ülésén a Kabinet tagjai áttekintették a globális és európai gazdasági folyamatokat, különös tekintettel a magyar gazdaság helyzetére. A kabinet megvizsgálta azt is, hogy a hosszútávú lekötött megtakarításokat miképpen lehetséges opcionálisan, a lakosság döntésének függvényében, adómentesen felhasználni otthonteremtés céljából – adta hírül még szerdán a Nemzetgazdasági Minisztérium.
 
A Portfolió most arról ír, hogy rengeteg pánikszerű interpretáció látott napvilágot azóta erről az elképzelésről, kezdve a megtakarítások „magánnyugdíjpénztár-szerű” elvonásától az állampapír-fedezetű otthonteremtési hitelezés bevezetéséig, ugyanakkor a piaci vélekedések szerint nem erről van szó.

Bár ez is csak találgatás, de a portál arról ír, hogy

  •   egyes hosszú távú megtakarítások azonnal, adómentesen és a már igénybe vett adójóváírás elvesztése nélkül felhasználhatók lennének otthonteremtési célra,
  •   teljes mértékben a megtakarítók szuverén döntése alapján, opcionálisan történne ez a felhasználás az otthonteremtéshez szükséges likvid forrás előteremtése érdekében,
  •   a már megképzett megtakarításoknak nem a 100%-át lehetne így felvenni otthonteremtési célra, csak egy részét (például 30 vagy 50%-át), így az egyes megtakarítási szerződések az eddigi feltételekkel, csak kisebb felhalmozott összegben, az új befizetésekre igénybe vehető adójóváírás lehetőségével együtt futnának tovább,
  •   az otthonteremtési célt - ami lehet lakásvásárlási vagy házépítési önerő-felhasználás, felújítás, bővítés, meglévő hitel normál vagy előtörlesztése - persze adásvételi szerződéssel, számlákkal, stb. igazolni kellene,
  •   a lépésnek nem célja költségvetési kiadások lefaragása, a fiskális egyensúly közvetlen javítása, hiszen az adójóváírást eddig sem a felhalmozott megtakarítási állományra, hanem az új befizetésekre lehetett igénybe venni, amelyekre továbbra is jár az adójóváírás,
  •   a kormány még nem hozott döntést, a jogszabályalkotás akár hosszú hónapokig is eltarthat.

Milyen megtakarításokról beszélünk?

Ezek alapján a nyugdíjcélú megtakarítások (önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíjbiztosítás, nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ)), a TBSZ, a megtakarítási célú életbiztosítások jöhetnek szóba. Ezek egy részéhez lehetne úgy hozzáférni, hogy nem kellene visszafizetni az adókedvezményeket, illetve nem kellene adózni utánuk.

Volt lakáscélú megtakarítás, a kormány nyírta ki

Pedig volt Magyarországon jól működő lakáscélú megtakarítási rendszer, úgy hívták: lakás-takarékpénztár. Maga az Orbán-kormány nyírta ki. És bár újraindultak, a most már állami támogatás nélküli rendszer csak árnyéka régi önmagának. Pedig a jól működő lakástakarék-rendszer megadhatná azt a lökést a piacnak, amire most más megtakarításból szabadítanának fel pénzt.
A lakás-takarékpénztári rendszer 1997-ben indult egy Magyarországon. A konstrukció lényege az volt, hogy az ügyfelek több éven keresztül előtakarékoskodtak, a befizetésekre az állam 30 százalékos, de legfeljebb évi 72 ezer forintos támogatást adott. Így a maximális állami támogatás havi 20 ezer, azaz évi 240 ezer forintos befizetéssel volt elérhető.

A rendszer nagy népszerűségnek örvendett, 20 év alatt összesen több mint 2 millió szerződést kötöttek, a kifizetés pedig a szektor egészét tekintve meghaladta a 2000 milliárd forintot. Éppen ezért derült égből villámcsapásként ért mindenkit, amikor 2018 októberében a kormány néhány nap alatt átverte a parlamenten az a jogszabályt, ami megszüntette a lakástakarék-pénztári konstrukció évi 30 százalékos, legfeljebb 72 ezer forintos állami támogatását. Így a piaci szereplők 2018. október 17-től támogatott új szerződést nem köthetnek, de a meglévő állományt gondozzák.

Míg a Fundamenta azonnal bejelentette, hogy folytatja a működést, a többiek nem kötöttek új szerződést. Évekig csak a Fundamenta kínált lakáscélú megtakarítási konstrukciót - immár állami támogatás nélkül. Az OTP Lakástakarék tavaly márciusban tért vissza a piacra, majd az Erste Lakástakarék májusban követte. (Akkor írtunk erről egy nagyobb elemzést.) A jól működő Fundamentát pedig idén tavasszal Mészáros Lőrinc bankja, az MBH vette meg.

Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok