Érdemes most Google részvényt venni?

Fotó: Azénpénzem
2025. március 18. A világ egyik legsikeresebb internetes cége mostanság leszakadt a többi vetélytársától. Megnéztük, hogy miért ennyire olcsó a Google, és mi tartja most vissza a befektetőket a vásárlástól.

Az elmúlt hetek piaci korrekcióját követően több befektetőben is felmerült a kérdés, hogy eljött-e az idő esetleg a vásárlásra, és ha igen, akkor mely cégek részvényei jelenthetik a legjobb lehetőségeket. Ehhez persze az kell, hogy valóban elhiggyük, hogy az árfolyamok visszaesése csak átmeneti, és Trump elnök és környezete előbb-utóbb lenyugszik, és nem veszélyezteti folytonos rögtönzéseivel az amerikai gazdaság növekedését. Ha így lesz, akkor viszont a következő lényeges kérdés, hogy mely szektorba és azon belül is mely részvényekbe lehet érdemes most pénzt tenni.

A hetek
Az elmúlt időszakban többször is megírtuk, hogy az előző évi remek tőzsdei szárnyalást leginkább a Fantasztikus Heteknek köszönhetjük, azaz a hét legnagyobb és leggyorsabban növekvő technológiai cégnek. Közülük mostanra kilóg a Google anyacége, az Alphabet, amely bár most jól teljesít, de a jövőbeli eredményeit illetően a piacnak komoly kétségei vannak.

Mindezek illusztrálására egy fontos mérőszámot fogunk használni, az előremutató P/E mutatót. Ez annyiban különbözik csak a normál P/E mutatótól (árfolyam/nyereség, azaz egy részvény ára/egy részvényre jutó nyereség) , hogy itt a mai árfolyamot nem a legutóbbi ismert nettó nyereséggel hasonlítjuk össze, hanem a következő teljes évi profittal – azaz esetünkben nem a 2024-es hanem a 2025-ös várt értékkel. Az alábbi táblázat összegzi a finance.yahoo.com adatai alapján az előremutató P/E mutatót a Fantasztikus Hetek vonatkozásában:

(Fontos megjegyezni, hogy önmagában a P/E nem ad semmilyen közgazdasági vagy pénzügyi információt az adott cégről vagy részvényéről. Mindig összehasonlítási alapként használatos: vagy időbeli összevetéseket lehet végezni vagy iparági összemérésre alkalmas.)

 Árfolyam ma (USD)várt EPS 2025 végén (USD)Előremutató P/E
Google167918
Amazon1986,331
Apple2137,329
Meta6072524
Microsoft33813,229
Nvidia1224,527
Tesla2502,7591
Forrás: árfolyam és várt EPS – finance.yahoo.com, előremutató P/E – a szerző számítása

Ellen

Ahogyan láthatjuk a táblázatból, a Teslát egyelőre ki kell vennünk a kalapból, az óriási P/E magyarázata, hogy a cég mai értékesítései alig nőnek, a jövőt illetően az önvezető taxik piaca viszont bődületesen nagy lehet – bár működőképes modellt a Tesla sem mutatott még be. Így megítélésünk szerint ezt az árfolyamot leginkább a hit és a fanatizmus alapján lehet inkább megérteni, nem hagyományos pénzügyi mutatók alapján.


A maradék hat cégből ötnek 24 és 31 közti mutatója van és egyedül a Google az, amely 20 alatti értéket ér csupán el. Ahogyan az alábbi grafikon is látszik, az árfolyam az elmúlt 12 hónapban sem teljesített kiemelkedően, és bár veszteséget nem hozott, de komoly emelkedést sem sikerült elérnie.

Az Alphabet részvény árfolyama az elmúlt 12 hónapban


Forrás tradingview.com


Mindezek miatt többekben, így például a Twitteren igen népszerű elemzők körében is felmerült, hogy a mostani visszaesés valójában az ideális pontja lenne annak, hogy beszálljanak a Google-ba. Hiszen egy igazi blue chipről van szó, a technológiai szektor egyik legkiválóbb tagjáról, a Fantasztikus Hetek egyik alappilléréről.  És mindezt most meg lehet venni egy 18-as előremutató P/E-ért cserébe, ami főleg annak fényében tűnhet fantasztikusnak, hogy ez az érték alatta van nem csak a technológiai szektort lefedő Nasdaq100-as index átlagának (ami 24,5 körül van), de a sima általános S&P 500-as index átlagának is, ami 20 körül ingadozik jelenleg.

A mesterséges intelligencia átka

Egy elem tartja vissza főleg a cég értékét, mégpedig az, hogy a megfigyelők szerint a Google fő bevételi forrása, a keresőmotorhoz kapcsolódó reklámbevételek nem fognak nőni a jövőben, mert a mesterséges intelligencia fogja átvenni ezt a funkciót. Azoknak, akik ebben hitetlenkednek, idézzük fel egy pillanatra, hogy 25 évvel ezelőtt a Google sehol sem volt, a Yahoo és az Altavista dominálta a keresőmotorok piacát, és az újonnan piacra lépő Google annyival jobb eredményeket hozott, hogy gyakorlatilag elpusztította a konkurenciát, akiknek csak morzsák maradtak mára. Egy ehhez hasonló átrendeződés akár a mai piacvezetővel is megtörténhet, az AI színrelépése elvileg eredményezheti azt, hogy teljesen átalakul az, ahogyan keressük és feldolgozzuk az információt.

Az is igaz ugyanakkor, hogy mindez még csak a jövő zenéje, ezért a mostani üzleti folyamatok továbbra is élnek és működnek, azaz a Google továbbra is milliárdokat zsebel be a kereséseknek köszönhetően, és vélhetően ez így is marad a közeljövőben is. Így felmerül a kérdés, hogy nem túlzóak-e a fenntartások a jövőt illetően, nem alacsony-e a P/E a Google esetében, azaz nem várható-e erős növekedés az árfolyamban?

Ezt bizonyosan nem tudhatjuk, de az tény, hogy az Alphabetet ma 4 üzletág hajtja: a keresőmotor, a felhőszolgáltatások, a Youtube és az önvezető taxikat üzemeltető Waymo részlegük. A keresőmotort illetően valós a bizonytalanság, a felhőszolgáltatások azonban jó ütemben nőnek, és a Youtube a legnézettebb streaming csatorna az USA-ban, ami igen jól jövedelmez az anyacégének. A Waymo kapcsán szintén kérdéses a jövő, hiszen az önvezető taxik egyelőre még nem terjedtek el, bár a Google legalább több városban tesztjelleggel már működteti ezt a szolgáltatását.

Magyarán odajutunk, hogy azt a jövőképet, amit a Teslának elhisz a piac (egy része), azt a Google-nak nem. Ebben van gazdasági racionalitás és nagy adag pszichológia is, ennek levét viszont egyelőre az Alphabet befektetők isszák, hiszen emiatt nem nő az árfolyam. Ha egyértelműbb lesz, hogy a mesterséges intelligencia mely formában, milyen felületeken fog valóban széles körben elterjedni, és ha az is kiderül, hogy lesznek-e nagy számban önvezető taxik, akkor tisztábban láthatunk majd a Google jövőjét és részvényét illetően. Addig viszont kockázatos befektetés marad, hiába az egyik legnagyobb és legelismertebb cég a tőzsdén, és hiába tűnnek olcsónak a részvényei.

Szerző: Szepesi László
Címkék:  , , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok