Alighanem összecsaphat majd a valóság a vágyakkal

Ez várhat a magyar gazdaságra

Felpörgetnék...
Fotó: clipart.com
2025. február 20. A kormány kedvenc bankja szerint az idei év utolsó negyedévére a gazdasági növekedés elérheti a 4 százalékot, a magyar cégvezetők viszont úgy látják, a GDP 2025-ben mindössze 1,8 százalékkal nőhet. Sokat mondó lehet, hogy ők minden eddiginél kevésbé bíznak saját vállalatuk árbevételének emelkedésében.

Több kedvezőtlen adat is napvilágot látott a magyar gazdaságról, amelyek élét már előzetes magyarázkodással is próbálták elvenni. A számok megjelenését követően azonban még bőségesebb nyilatkozatok jelentek meg arról, miért más a valóság annál, mint ami. A megugrott infláció Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint átmeneti, meg egyébként is, a kormány megvédi a családokat. A magyar ipar gyengélkedése a tárcavezető szerint a németek miatt van... és még sorolhatnánk.

A „felbeszélők” kórusába rendre bekapcsolódnak a kabinethez közelálló elemzők is, most pedig az MBH Bank jelentetett meg egy meglehetősen optimista prognózist. Szerintük határozottan javulnak a gazdasági kilátások, bővülnek a beruházások, az infláció emelkedése pedig csak átmeneti. Mint leírták: a reálbérek emelkedése, a családi adókedvezmény növelése, az állampapírok utáni kifizetések és lejáratok, valamint a munkáshitel mind tovább növelhetik a belső keresletet, így a gazdasági növekedés az idei év végére akár a 4 százalékot is elérheti.

Növekedés itt meg ott


Nem mellékes ugyanakkor, hogy az éves GDP-növekedésére vonatkozó előrejelzésüket 2,6 százalékra csökkentették. Ezt a csak lassan javuló külpiaci konjunktúrával és a nagy járműipari beruházások lassabb felpörgésével indokolták. A PwC szintén most kijött vezérigazgatói felmérésében a válaszadók mindössze 1,8 százalékos idei növekedésre számítanak.  Azzal együtt, hogy a cégvezetők 70 százaléka bízik a globális gyorsulásban és csak egytizedük készül lassulásra.
A magyar vállalatvezetők 60 százaléka nyilatkozott úgy, hogy amennyiben a cége a jelenlegi pályán halad tovább, több mint tíz évig gazdaságilag életképes marad. Ugyanakkor a saját vezérigazgatói mandátumát tíz évnél hosszabb időre csak 12 százalék becsli.
A PwC-nek soha ekkora arányban eddig még nem mondták magyar vezetők, hogy a világ növekedési üteme gyorsulni fog. Érdekes kettősség, hogy közben elérte a mindenkori legalacsonyabb szintet azok aránya, akik a saját bevételeik növekedésével kapcsolatban nagyon vagy rendkívül bizakodónak mondták magukat: 40 százalék tartozik ide. A kevesek növekedése könnyen a többség baja lehet. Kérdés, hogy mi a bizalom és a bizalomhiány forrása - mutatott rá Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország cégtársa.

Más ez az árfolyam, de mi a helyzet az inflációval?


A cégvezetők az előző felmérésben 2024-re 394 forintos éves euró-átlagárfolyamot jósoltak, a hivatalos jegybanki adat 395 lett, így a találati pontosság feltűnően jó. A mostani felmérésben 2025-re a vezérigazgatók 415 forintos eurót és 4,8 százalékos inflációs rátát prognosztizálnak. Az MBH éves átlagban 404 forintos eurót vár, az év végére pedig 6,25 százalékos jegybanki alapkamattal kalkulálnak. Mint jelezték, amennyiben gyorsan lezárulna az orosz-ukrán konfliktus, az akár ennél erősebb forintpályát is hozhat.

A hitelintézet elemzői szerint az élelmiszerárak vártnál nagyobb januári emelkedése mellett különösen nagy meglepetést okozott a szolgáltatások árának változása. Az infláció szerkezete egyelőre kedvezőtlen képet mutat, mellyel összefüggésben a szakértők az év folyamán az MNB inflációs célsávja feletti áremelkedésre számítanak. A januári inflációs adatok hatására a 2025-re vonatkozó inflációs várakozásukat 4,1 százalékról 4,6 százalékra emelték.

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok