Ezermilliárdos profit az OTP Csoportnál
Bencsik László
Fotó: Lovas Judit
Fotó: Lovas Judit
Ismét egy kiválóan sikeres évet zártunk, az OTP Csoport konszolidált, adózás utáni eredménye meghaladta az ezermilliárdos profitot – mondta Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a pénzintézet 2024-es eredményeit ismertető mai sajtótájékoztatón. Ha a tavalyi egyedi tételeket kivesszük, akkor ez 19 százalékos növekedés. A tőkearányos megtérülés 23,5 százalék lett. A nettó kamatmarzs 4,28 százalékra nőtt.
A költséghatékonyságunk is javult a bevételek gyors növekedés miatt, hiszen a költségek is növekedtek az alapvetően magas inflációs környezet miatt. A kiadás bevétek aránya 41,3 százalékra javult – tette hozzá Bencsik. A portfolió viszonylag stabilnak tekinthető, romlás nem jelent meg, a csoport egészében csökkent a nemfizető hitelek aránya.
A tavalyi év eredménye az elmúlt 10 év stratégiáját tükrözi, a súlypont átkerült a Magyarországon kívüli tevékenységekre, a profit 68 százaléka külföldről származott. A leánybankok kiváló teljesítményt értek el.
Mi történt Magyarországon?
Ugyanakkor Magyarország továbbra is a legfontosabb, az OTP itt is élén jár a növekedésnek: lakáshitelekből több mint 2-szer többet, fogyasztási hitelekből 63 százalékkal többet nyújtott. De sajnos a jövedelmezőség tekintetében Magyarország hozzáadott értéke a csoporthoz folyamatosan csökken. A bank teljesítménye javul, 16 százalékkal nőtt az OTP Core adózás utáni eredménye, a leányvállalatoktól kapott osztalék nélküli eredmény 382 milliárd forintra nőtt. Az adózás utáni eredmény egyedi tételek nélkül 247 milliárd forint volt. Ha figyelembe vesszük a kapott osztalékokat, akkor az OTP Core adózás utáni eredménye 807 milliárd forint lett.A nettó kamatmarzs 2,88 százalékra nőtt. A bank már korábban kommunikálta, hogy 2022-ben, amikor kitört a háború és magas kamatkörnyezet alakult ki, az messze túl volt azon a szinten, ami a banknak optimális. Ahogy visszajött a kamatszint – ami még mindig magas a 6,5 százalékkal, de már kezelhető tartományban van -, ez segíti a kamatmarzs visszaemelését a normál tartományba – hangsúlyozta Bencsik.
Tavaly a kormányzati terhek 172 milliárd forintot tettek ki (ebből 31 milliárd a pénzügyi szervezetek különadója, 7 milliárd forint az extraprofit adó, 123 milliárd a tranzakciós illeték, 10 milliárd a kamatstop), ami 2025-re 263 milliárdra emelkedik.
Túlzás a bankszektorról szóló hírekben
A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta: túlzó hírek jelennek meg a bankszektor nyereségéről a médiában. A jegybank 1632 milliárd forint bankszektor eredményt jelentett, de ebben benne vannak a kapott osztalékok. Valójában a szektor adózott eredménye az egyedi tételek, osztalékok és korrekciós tételek nélkül 926 milliárd forintot tett ki, ami 11,3 százalékos sajáttőke-arányos megtérülés. (Az elvárt a bankszektorban 12,3 százalék.)A szektor extra terhei (különadó, extraprofit adó, tranzakciós illeték) 642 milliárd forintra rúgtak, miközben a teljes nettó díj- és jutalékbevétel 1065 milliárd forint volt – tette hozzá Bencsik.
Mi a jövő?
A bank várakozásai alapvetően pozitívak az idei évre vonatkozóan. 2025-ben a menedzsment enyhe javulást vár a működési környezetben, így a hitelállomány várhatóan gyorsuló ütemben bővül majd.
A Management Committee döntése szerint 270 milliárd forintos osztalékfizetéssel számoltak, ami részvényenként 964 forintos osztalékot jelent. Ugyanakkor a saját részvények után a bank nem fizet, ami azt jelenti, hogy várhatóan ezer forint fölé emelkedik majd az egy részvényre jutó osztalék. A bank igazgatósága márciusban határoz majd a javaslatról, amit április 3-án tesznek közzé.
Szerző: L.J.
Címkék: OTP Bank, OTP Csoport, eredmény, részvény, lakáshitelezés, profit, befektetés, Bencsik László, gyorsjelentés, tőzsde, BÉT