Hónapokba telhet, mire a hitelezési adatokon is látszik majd a hatás

Ezért döcög az új otthonfelújítási támogatás

Fotó: Knauf
2024. szeptember 4. A frissen közzétett számok szerint egyelőre alig emelkedett a bankok által felújításra nyújtott hitelek összege. Szakértők szerint alapvetően csak késő ősszel változhat a helyzet, mert a sikeres pályázás kifejezetten nehéz feladat. A pályázat átvétele is több órába telhet. A kérelmek többsége pedig hiánypótlásra szorul.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közzétett friss adatok szerint lakásfelújításra, korszerűsítésre az idén júliusban összesen 4,71 milliárd forint lakossági kölcsönre kötöttek szerződést. Ez az összeg nagyságrendileg nem sokat változott április óta. Juhász Attila az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi Tagozatának elnöke szerint nem véletlenül nincs még érezhető hatása a kormány legújabb otthonfelújítási támogatásának a banki hitelezésben.

A rendkívül összetett pályázati folyamat miatt ugyanis júliusban még nem lehettek jóváhagyott banki hitelek ebben a rendszerben. Mint elmondta, az augusztusi adatokban sem számíthatunk érdemi emelkedésre a felújítási célú hiteleknél, de szeptemberben és az azt követő hónapokban már igen, hiszen a támogatás nagyjából felét (a régió, illetve a hitelfelvevő jövedelmétől függően épületenként a 6 milliós támogatási keret 42, 50, vagy 58 százalékát) kamatmentes hitelként nyújtja az állam.

Még a habozók sem késtek le?


A szakértő szerint a támogatásról sokan gondolták, hogy a 2023-ban elmaradt felújítások, illetve a rendkívül kedvező konstrukció miatt a keret gyorsan kimerül majd, erről azonban nincs szó. Az Újház Zrt. országos tanácsadó csoportja mintegy 1000 pályázatírási folyamatot indított el az elmúlt hetekben, ennek tapasztalatai alapján pedig az látják, hogy a sikeres pályázás az érintettek (megrendelők, energetikusok, kivitelezők, építőanyag kereskedők, bankok és pályázatírók) nagy száma miatt kifejezetten nehéz feladat.

Emiatt lehetséges, hogy az első két hónapban a teljes támogatási keret kevesebb mint negyedére érkezett az érintett pénzintézetek MFB pontjaira igény, és az elbírálás során ezeknek a kérelmeknek a többsége is hiánypótlásra szorul majd. Emiatt ma még van ideje mindazoknak, akik most kezdenek el 1990 előtt épült családi házak energiahatékonysági beruházásain gondolkodni, de számítani kell rá, hogy a kérelmek befogadása idővel felgyorsul.

Belefulladnak a papírokba


A pályázati tanácsadó csapat tapasztalatai alapján elmondható, hogy egy átlagos pályázathoz legalább 20 féle különböző dokumentumot kell benyújtani, jellemzően 70-80 oldalas terjedelemben. Ennek beadása sem megy zökkenőmentesen, egy késznek gondolt pályázati csomag átvétele ma még 1-2 órát vesz igénybe az MFB pontokon, de ez az idő a kialakuló rutinok miatt egyre csökken. A helyzetet nehezíti, hogy az építőipari kivitelezők nincsenek hozzászokva a szigorú adminisztratív elvárásokhoz.

A pályázók jelentős része pedig – ahogy az várható volt – egyszerre több energiahatékonysági beruházást akar elvégezni, ezért bonyolultabb a tervezés, és több kivitelezővel kell szerződni. Az Újház tanácsadó csoportjával már együttműködő 1000 pályázó 59 százaléka szeretne homlokzati hőszigetelést elvégezni, 57 százalékuk cserélné ki a nyílászárókat, 48 százalékuk akar fűtés korszerűsítést, 37 százalékuk pedig födém szigetelést megrendelni. Ezek különböző szakterületek, sokszor nem egy fővállalkozóval kell szerződni, és az építőanyag beszerzés is gondot okozhat, mert csak a kulcstermékek támogathatók.

Sok regisztráció még csak most csorog be


Folyamatosan bővül azon építőipari kulcstermékek regisztrációja az ÉMI felületén amelyek elszámolhatóak a programban, de ennek a folyamata is hosszadalmas. Nem elég ugyanis egy céget, vagy egy termékcsoportot regisztrálniuk az építőanyag gyártóknak, hanem lényegében minden terméket (méretek szerint is külön-külön) be kell vinniük a rendszerbe.

Az ÉMI oldalán is egyre több regisztrált kivitelezőből lehet válogatni. Ez azért nagyon fontos – magyarázta Juhász Attila –, mert ezek a vállalkozók akár a projekt 75 százalékát is lehívhatják előlegként. Az Újház tapasztalatai alapján pedig az ügyfelek kétharmadának nem áll rendelkezésére a teljes beruházáshoz szükséges anyagi erőforrás, így jelentősen felértékelődik az pályázati előleg szerepe.

Szerző: BVJ
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok