Ezért nagyon hasznos a kisiskolásoknak számlát nyitni

2024. november 14. A gyermekek pénzügyi tudatosságra nevelését nem lehet elég korán elkezdeni, érdemes már óvodás korban beszélgetni a pénz értékéről, a kiadások-bevételek kezeléséről, a takarékosságról. Ebben segíthet, ha már kiskorában a gyermek rendelkezésére áll egy bankszámla, így párbeszédet kezdhetünk a pénz megfelelő kezeléséről, sőt a banki fogalmakról is.

Az OTP Bank és a MasterCard felmérése szerint a szülők 71 százaléka nagyon fontosnak tartja a fiatalok pénzügyi edukációját. Szinte mindenki (91 százalék) gondolja úgy, hogy ez a saját maguk vagy a nagyszülők feladata, de kevesebb mint ötödük érzi azt, hogy ehhez kellő tudással rendelkezik. Egy bankszámla – hangsúlyozza Máriás Endre, az OTP Bank bankkapcsolati területének vezetője – kitűnő lehetőséget teremt arra, hogy a gyermekek átlássák és irányítani kezdjék pénzügyeiket.

Az említett felmérésből az is kiderült, hogy a 15 év alattiaknak csupán 20 százaléka rendelkezik bankszámlával, és a kisiskolások (8-15 évesek) 90 százaléka készpénzben tartja otthon a megtakarítását, ami elsősorban a zsebpénzből vagy rokoni ajándékokból tevődik össze. A pénzügyi nevelés megkezdésében vagy elmélyítésében azonban sokat segíthet, ha a gyermek egy átlátható, elkülönített módon gyűjtheti a pénzét.

Az OTP 3+1 érvet is összeszedett, hogy miért érdemes számlát nyitni a gyermeknek már 14 éves kora előtt:


1.  Pénzügyi tudatosság fejlesztése: A bankszámla segít a gyermeknek megtanulni, hogyan kezelje a pénzt. Kiskorától fokozatosan ismerkedhet a pénz világával, az alapvető pénzügyi műveletekkel és banki fogalmakkal - így amikor lehetősége lesz egyre önállóban kezelni a pénzügyeit, tudatosabb döntéseket hoz majd. Érdemes időről-időre leülni a gyermekkel és átbeszélni a költéseit, a számlán levő összeg adta lehetőségeit. Ebben segít az OTP MobilBank, ahol a szülő az applikációjában láthatja gyermekei kiadásait.

2.  Felelősségtudat kialakítása: A gyermek felelősnek érzi magát a pénzéért, és megtanulja, hogyan tervezzen hosszú távra, hogyan priorizáljon pénzügyi döntései során. A saját számla segít, hogy megtakarításra, egy vágyott cél elérésére ösztönözzön. Ha a szülei már kiskorában számlát nyitnak számára, érzékeli, hogy bíznak benne és már elég érettnek, önállónak tartják ahhoz, hogy „saját" pénzügyei legyenek.

3.  Biztonságos pénzkezelés: A gyermek korszerű, digitális formában bankszámlán tárolhatja a pénzét, amivel elkerülheti azt, hogy elhagyja zsebpénzét. Ha a számlához bankkártya is társul (az OTP Junior számla esetében 7 éves kortól), akkor, ha elveszti, szülei azt nyomban letilthatják - a pénze tehát nem vész el. Emellett sok iskolában már POS-terminálnál lehet fizetni a büfében, így a gyermek már itt gyakorolhatja a digitális fizetés előnyeit.

+ 1. Könnyebb pénzmozgás a családban: A szülők egyszerűbben átutalhatják a zsebpénzt vagy más támogatást, illetve nyomon követhetik a költéseket.  A Junior számla akkor is nagy segítség, ha a gyermeknek hirtelen van szüksége pénzre, például otthon hagyta az osztálykirándulás- vagy ebédpénzt - ilyenkor a szülő nyomban át tudja utalni számára a megfelelő összeget, és azt azonnal fel is használhatja.

Az OTP Bank most mindezekben segít: új funkciót fejlesztett ki az OTP MobilBank applikációban, amivel egyszerűen, bárhonnan, gyorsan megnyithatja a szülő 14 év alatti gyermekének a Junior számlát. Ehhez még a gyermek jelenléte sem szükséges, a számlanyitási folyamat során elegendő a gyermek személyi igazolványának befotózása. További előnyök a díjmentes számlavezetés, és a 7 éves kortól biztosított bankkártya, amelynek nincs sem kibocsátási, sem éves díja.

A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta

Szerző: Azénpénzem/OTP Bank
Címkék:  , , , , ,

Kapcsolódó anyagok