Február végéig lehet kérni az egész idei évre az áfamentességet
2025. január 29. Az alanyi áfamentesség határa ettől az évtől 12 millió forintról 18 millió forintra nőtt. Kérdés volt, hogy mi lesz azokkal, akik az előző évben átlépték az akkor határt. Az adóhatóság (NAV) most jelezte: a magasabb értékhatár 2025. január 1-jétől visszamenőleg alkalmazható, erről azonban legkésőbb 2025. február 28-ig kell nyilatkozni.Az idén január 1-jétől visszamenőlegesen emelték meg az alanyi áfamentesség értékhatárát 12 millió forintról 18 millió forintra. Eddig kérdéses volt, hogy mi lesz azokkal, akiknek az árbevétele korábban 12-18 millió forint között volt, így idén értelemszerűen áfás nyugtát vagy számlát kellett, hogy kiállítsanak. A NAV most számukra közzétett egy kedvező tartalmú tájékoztatót.
Mint jelezték, a most alanyi mentes, több mint 830 ezer kisvállalkozónak nincs teendője. Nekik jelentős könnyítést hoz az, hogy az eddigi 12 milliós értékhatár helyett már idén is a 18 milliós határra kell odafigyelniük. Az újonnan alakuló vállalkozásoknak is egyszerű dolguk van, mindössze egy kattintással választhatják megalakuláskor az alanyi mentességet.
Módosítani kell a kiállított számlákat
Ha a feltételek fennállnak, megéri visszamenőleg már idénre is mentességet választani, hiszen az alanyi menteseknek főszabály szerint nem kell áfát felszámítani, fizetni, sőt még áfabevallást sem kell benyújtani. A kedvező változás azokat a kisvállalkozókat is érintheti, akik például 2023-ban vagy 2024-ben ugyan átlépték a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, megemelt összegű, 18 millió forintos határt tavaly nem lépték át, és várhatóan idén sem fogják.
Az érintetteknek elsőként az alanyi mentesség választásáról kell nyilatkozniuk – legkésőbb február 28-ig. Ezt követően – a választástól számított 8 napon belül – módosítani kell az idei számlákat; azokat alanyi adómentesen, áfa felszámítása nélkül kell ismét kiállítani. Fontos az is, hogy a kisvállalkozó a módosító számlát a partnerének átadja. Az alanyi mentesség választása előtt, idén kiállított nyugtákat nem szükséges módosítani, mindegy, hogy pénztárgéppel, papíron vagy számítógéppel állították ki. Az áfa alóli mentesség esetében nincs „visszajáró áfa", vagyis levonási jog, így az a kisvállalkozó, aki az alanyi mentesség választásáig áfabevallást is nyújtott be és volt levonandó áfája, korrigálnia kell. Az alanyi adómentességet választókra vonatkozó szabályok egész évre szólnak, ezért 2025. január 1-ig visszamenőleg nem helyezhető levonásba az általuk befogadott számlákban szereplő áfa.
Szerző: BVJ
Címkék: adó, adózás, áfa, áfamentesség, NAV, kkv