A világpiaci tendenciák is segítettek

Jól megverték az inflációt ezek a befektetések

Fotó: clipart.com
2024. október 8. Miközben folyamatosan csökkennek az állampapírpiacon a hozamok, és az állam egyre kevesebbet fizet a lakossági megtakarítóknak is, a pénzpiaci és a kötvényalapokkal is szépen lehetett keresni az elmúlt egy évben. A hozamok magasan verik az inflációt, így szép reálhozamot zsebelhettek be a befektetők.


Szeptemberben dübörgött a kamatcsökkentési hullám: az Európai Központi Bank (EKB) a várt 25 bázisponttal vágta az alapkamatot 3,50 százalékra. Christine Lagarde, az EKB elnöke továbbra is az ülésről-ülésre történő döntést hangsúlyozta. A piac októberre és decemberre is a csökkenés lehetőségét árazza.

Az USA-ban a munkaerőpiaci adatok sem döntöttek a 25-50 bázispontos vágás kérdésében, a munkahelyteremtés tovább lassult, de bérnövekedés erősödött. A 2,5 százalékos inflációs és a 3,2 százalékos maginflációs adat is megfelelt a várakozásoknak. Az PCE infláció 2,2 százalékra csökkent, de a mag PCE 2,7 százalékon ragadt. A Fed végül 50 bázisponttal vágott 5 százalékra. Bár a recessziós félelmeket nem látta igazoltnak, a nagyobb kezdőlépést inkább a „puha landolás” elősegítésével indokolta. Az ellentmondásos értelmezések miatt a hozamok és a dollár is hullámvasútra került. A hónap végére a zöldhasú enyhén gyengült, noha az amerikai hozamok kissé kevesebbet estek, mint az európaiak: a német kétéves hozam 32, az amerikai 28 bázisponttal csökkent 2,06, illetve 3,64 százalékra, míg a tízévesben 18, illetve 12 bázispont volt a változás, 2,12 százalékra, illetve 3,78 százalékra csökkenve – írja az OTP Alapkezelő havi portfoliójelentésében. 

A Befektetési alapok rovat támogatója:



Az euró-zóna perifériás felárai csökkentek, de a francia spread az ingatag belpolitikai helyzet miatt tágult. A lengyel jegybank 5,75 százalékon tartotta az alapkamatot, a cseh ismét a várt 25 bázisponttal vágott 4,25 százalékra, míg a svájci újabb 25 bázisponttal 1 százalékra csökkentett. A közel-keleti és orosz-ukrán feszültség fokozódása ellenére a hitelkockázati felárak szűkültek a hónapban.

Mi történt itthon?

Augusztusban 3,4 százalékra zuhant az év/év infláció, de a maginfláció 4,6 százalékon ragadt, miközben a bruttó bérnövekedés júliusban 13,9 százalékot tett ki. A kiskereskedelmi forgalom növekedése éves összehasonlításban 2,5 százalékra lassult, az ipari termelés ismét nagyot zuhant, 6,4 százalékos volt a csökkenés az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A júliusi nagy többlet után augusztusban 414 milliárd forint rekord hiányt jelentett a központi költségvetés, amire a kormány ismét a beruházási kiadások visszafogásával reagált.

A forint a hónapban az euróval szemben a 392-398-as sávban ingadozott, a kamatdöntést az előző hónaphoz hasonlóan 395 környékén várta. Az MNB a várt 25 bázisponttal csökkentette 6,5 százalékra az alapkamatot, és óvatos, türelmes monetáris politikát ígért. A júniusi előrejelzéshez képest a 2024-25-ös növekedési kilátásokat jóval gyengébbnek ítélték, a 3,5-4,5 százalékos sáv helyett már csak 2,7-3,7 százalékra számít a jegybank. Az inflációs várakozás tekintetében 2,5-3,5 százalékról 2,7-3,6 százalékra csúszott a 2025-ös előrejelzési sáv.

Sem a kamatdöntés, sem az iránymutatás nem járt jelentősebb piaci hatással, a forinthozamok a globális tendenciával mozogva meredekebbé váló hozamgörbe mellett lefelé tendáltak a hónapban. A 3 éves 25 bázisponttal esett és 5,61 százalékon zárt, a tízéves 16 bázisponttal csökkent 6,13 százalékra, a 20 éves alig változott és 6,41százalékon zárt. A MAX index 1,12 százalékkal emelkedett, az RMAX index 0,59 százalékkal. A külföldiek forintos állampapír állománya éves mélypontjára, 6000 milliárd forint közelébe morzsolódott le.

Szépen hoztak a kötvényalapok

Az állampapír-piaci hozamok csökkenése jellemzően jót tesz a kötvényalapoknak. Míg a rövid lejáratú kötvényekbe fektető alapok éves hozama 9-10 százalék körül alakult szeptember végén, a hosszúkötvény-alapoké 13-16 százalék volt. Bár a szeptemberi inflációs adatot még nem tudjuk, Virág Barnabás, az MNB alelnöke a legutóbbi kamatdöntés után úgy fogalmazott, hogy szeptemberben még 3 százalék közelébe süllyedhet a pénzromlás üteme, utána viszont gyorsulni fog és az év végére 4 százalék fölé nőhet.

A kötvényalapok hozamai ugyanakkor messze a hivatalos infláció fölött alakultak, így a befektetők szeptember végére jelentős reálhozamot zsebelhettek be egy éves távon. A pénzpiaci alapok 7-8 százalékos éves hozama is szép reálhozamot jelent.

A folytatás – mint mindig – bizonytalan. A forint a napokban nem teljesít túl jó, ez pedig inkább hozamemelkedést vetít előre az állampapírpiacon.


A kötvényalapok 2024. szeptember 30-i részletes hozamát itt találja.

Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!


Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok