Most is azt hiszik, elég ugyanazt sokszor ismételni

Kétségbeesetten bizonygatja a kormány, mennyire jól élnek a magyarok

Jól él, jobban él, még jobban él...
Fotó: Azénpénzem/clipart.com
2025. január 27. Szokásos rádióinterjújában a miniszterelnök arról beszélt, hogy van erő az országban, hiszen a lakosságnak van pénzügyi megtakarítása, és nagyon sok magyar ment tavaly decemberben külföldre. A számok közelebbről megnézve egyáltalán nem igazolják, hogy annyira jó lenne a magyaroknak, mint amit Orbán Viktor sulykol.

Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjúját ezúttal részletesen bárki elolvashatja a kormány oldalán (ezért egy kis ügyeskedés kell a megtalálásához, és nem zárható ki, hogy a betett link később nem működik majd). Persze ebben jelentős teret adtak a bombafenyegetéseknek, sorosozásnak és hasonlóknak, de szó esett a gazdaságról is.  A miniszterelnök ismét elmondta, hogy az idei annyira fantasztikus év lesz, mint amilyen régóta nem volt. Nyilván azt gondolja, amit sokat ismételget(nek), az igazzá is válik. Végülis ez korábban már bevált.

Most „bizonyítékokat” is sorolt arról, miért gondolja, hogy remek helyzetben vannak a magyarok. „Azt kell mondanom, hogy izmos középosztályunk van” – vonta le a következtetést a kincstári számlák számából és az azon tartott összegekből. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter részletes számokat is közzétett közösségi oldalán, hangsúlyozva: „Magyarországon a középosztály erős és azon dolgozunk, hogy még tovább erősödjön”.


Az először megismerhető adatok szerint tízmilliónál csekélyebb megtakarítása több mint 560 ezer embernek van, ami az összes számla közel 70 százalékát jelenti. Közben viszont ők mindössze az állampapírok állományának nem egészen ötödét birtokolják. Nagyon sokan bankbetét helyett tesznek félre a kincstárban. Amúgy a táblázatban (ami itt olyan formában látható, ahogy a nemzetgazdasági miniszter közzétette) érdekes még, hogy a teljes pénz több mint 4 százaléka 209 kézben van. Ők legalább egymilliárdot fektettek állampapírba. (Gyanítjuk, mások lennének a számok, ha időközben nem vezettek volna be egyedi vásárlási korlátot.)

Mennyi? Hát annyi!


Magyarországon mintegy 4,1 millió háztartás él. Ehhez viszonyítva vajon tényleg annyira szépek ezek a számok? Ráadásul az 5-10 millió forintos megtakarítás manapság nem számíthat annyira soknak. Megjegyzem, Orbán Viktor havi fizetése 6,3 millió forint, és persze a kormány tagjainak és a holdudvarnak is szépen csurran-cseppen. A miniszterelnök arról is beszélt, hogy az állampapírokban levő pénz az összes magyar pénzügyi megtakarításnak csak a 12 százaléka. Arról persze nem ejtett szót, hogy szakértők szerint a hatalmas vagyontömeget egy szűk réteg birtokolja. A nyertes egyértelműen az a legvagyonosabb ügyfélkör, amely az elmúlt évtized során is messze az átlag fölött bővítette vagyonát és befolyását a magyar gazdaság működésére. Talán elég csak Mészáros Lőrinc felfutására gondolni.

A miniszterelnök korábban úgy interpretálta az állampapírokra a kamatfizetést, mintha a kormány osztogatna ajándékot az embereknek. Ezzel a legnagyobb gond az, hogy az nem teljesítmény, ha egy ország kamatot fizet a befektetőknek, akik a hiányt finanszírozzák. Ez mindössze annyit jelent, hogy nincs államcsőd. Ez pedig minimum elvárás, ha ismét pénzt szeretne látni az emberektől. Főleg, ha azok már nem is nagyon akarnak állampapírba befektetni.

Nahát, sokan még képesek külföldre is utazni


Orbán Viktor és ügyeletes kedvence, Nagy Márton is hosszan értekezett arról, mennyire jól is megy a magyaroknak, hiszen tudtak külföldre utazni. Itt is megismerhettünk néhány számot: tavaly decemberben 212 ezren repültek külföldre, ami éves szinten 19 százalékos növekedés. A határátkelőknél mintegy 107 ezerrel több magyar rendszámú kilépő autót regisztráltak, ami az egy évvel korábbinál 5,4 százalékkal lett több. A legnagyobb forgalomnövekedés Ausztria (+28 ezer) és Szlovákia (+73 ezer) irányába történt.

Ezekkel az adatokkal kapcsolatban pedig érdemes gondolni arra, hogy nagyon sokan munkát vállalnak külföldön és egyre többen vásárolni is kijárnak. A fapados járatok használata sem éppen a középosztály szokása. Eleve furcsa, ahogy a nagy vezér (és alhangja) rácsodálkozik: jé, itt még tudnak megtakarítani és utazni az emberek? Akkor tehát minden a legnagyobb rendben. Vajon valóban így van?

Szerző: B.Varga Judit
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok