Közösen fejleszti az erdőt az OTP és a Pilisi Parkerdő
2025. május 12. Az OTP Bank és a Pilisi Parkerdő Zrt. tízéves együttműködési megállapodást kötött a múlt héten egy 320 hektáros erdőterület természetvédelmi célú fejlesztése érdekében. A városierdő szemléletű fejlesztés célja, hogy a terület egyszerre szolgálja a természet megőrzését, valamint a rekreációt és a közösségi élményeket – írja közleményében az OTP Bank.A Budakeszi mellett fekvő több mint 300 hektáros terület Európa második legnagyobb vadbemutató kertjeként évtizedek óta a természet iránt érdeklődők kedvelt kirándulóhelye. A főváros közvetlen szomszédságából fakadóan évente rengeteg látogatót fogad, akik természetes, erdei környezetben, szabadon figyelhetik meg a hazai nagyvadfajokat egy kellemes séta közben. További vonzó tényező a szomszédos Budakeszi Vadaspark is, melynek környezeti nevelési tevékenysége egyedülálló értéket képvisel.
A térség kiemelt természeti és közösségi szerepére építve most átfogó fejlesztés indul, amely az örökerdő gazdálkodás bevezetésében úttörő szerepet játszó Pilisi Parkerdő szakmai irányítása mellett valósul meg. Az élőhelymegújítás hatásait a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának kutatói mérik és hitelesítik. A beavatkozások célja, hogy a klímaváltozásnak ellenállóbb, változatosabb, ökológiailag gazdagabb erdő jöjjön létre. A 10 éves program 228 millió forintból, az OTP Bank támogatásával valósul meg, amely a fenntarthatóság iránti elkötelezettsége jegyében nemcsak pénzügyi forrással járul hozzá a célok eléréséhez, hanem aktív partnerként részt vállal a fejlesztések hatásainak nyomon követésében és ismertetésében is – írja közleményében a pénzintézet.
Zöld átállás
A természetvédelmi alapú erdőkezelés keretében sor kerül többek között az erdőszerkezet átalakítására, az invazív fajok visszaszorítására, új vizes élőhelyek – például kisebb tavacskák – kialakítására, valamint az erdőszegélyek rehabilitációjára. Ezek a beavatkozások az OTP Bank támogatásával valósulnak meg, amely a zöld átállást célzó hosszú távú stratégiája részeként vállal szerepet a biológiai sokféleség megőrzését szolgáló természetközeli fejlesztésben.A program részeként ökoturisztikai fejlesztések is megvalósulnak: megújulnak a sétautak és a népszerű kilátóterasz, új tanösvény létesül, valamint az erdei sportok szerelmeseinek különböző nehézségű futókörök is kialakításra kerülnek. A látogatók így interaktív, élményszerű módon kapcsolódhatnak a természethez.
„Napjaink egyik legnagyobb gazdasági és társadalmi kihívása a gazdaságok fenntartható átalakulásának levezénylése. Az átalakulás jelentős beruházásokkal és nagy finanszírozási igénnyel jár együtt. A folyamat hosszadalmas, de kitartóan halad, az OTP Csoport tavaly év végéig több mint 1 000 milliárd forint finanszírozást nyújtott zöld beruházásokhoz a régióban. Az átmenet során még keletkező kibocsátást az erdők természetes módon beépítik, megkötik. Az együttműködés keretében kézzel fogható lépést teszünk a bank működése során még keletkező környezetterhelés ellentételezésére” – mondta Pókos Gergely, az OTP Bank Zöld Program Igazgatóságának ügyvezető igazgatója.
Fenntartható természet
A fenntarthatóság iránti elkötelezettségének jegyében a bank lehetőséget biztosít munkatársainak arra is, hogy önkéntes programokon keresztül személyesen is hozzájáruljanak az erdő megújításához.A fejlesztés helyszíne egyfajta mintaterületként is szolgál majd, ahol a tudományosan megalapozott, mérhető és nyomon követhető beavatkozások tapasztalatai más hazai, városi erdőkben is hasznosíthatók lehetnek.
„A városierdő szemléletű fejlesztés révén a Budakeszi Vadaskert nemcsak mintaterület lesz, hanem Budapest térségében a kikapcsolódás és az ökoturizmus új központja is. Az OTP Bankkal közös munkánk biztosítja, hogy a térség természeti értékeit hosszú távon is fenntartható módon őrizzük meg és gazdagítsuk” – emelte ki Reinitz Gábor, a Pilisi Parkerdő vezérigazgatója.
A program eredményeként a Budakeszi Vadaskert olyan fenntartható természeti térré alakul, amely gazdag élővilágnak, tartalmas kikapcsolódási lehetőségeknek és közösségi élményeknek ad otthont.
A kezdeményezés jó példaként szolgálhat arra, hogy a városi erdőkezelés keretében miként valósulhat meg egy fővároshoz közeli erdőben a természetvédelem, az oktatás és az élményalapú erdőhasználat egysége – egy zöldebb, élhetőbb jövő érdekében. Az oktatási funkció a környezeti nevelés különféle formáiban valósul meg: a fejlesztés részeként kiépített tanösvény, információs pontok és interaktív elemek segítik a látogatókat abban, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek az erdei ökoszisztémákról és a természetvédelem fontosságáról.
A cikk megjelenését az OTP Bank támogatta.
Szerző: Azénpénzem/OTP Bank
Címkék: Pilis Parkerdő, OTP Bank, környezetvédelem, erdőgazdálkodás, városierdő-fejlesztés, Budakeszi, vadaspark, örökerdő, ökoturizmus
Kapcsolódó anyagok
- 2025.06.12 - Indul az OTP Junior Piacralépők
- 2025.05.09 - Rekord helyett csökkent az OTP nyeresége
- 2025.05.05 - Fontos változást jelentett ma be az OTP
- 2025.04.29 - Csányi Sándor elárulta, mire vezet a készpénzhasználat ösztönzése
- 2025.04.26 - Lemondott Csányi Sándor a vezérigazgatói posztról
- 2025.04.15 - Felminősítette az OTP-t az S&P
- 2025.04.14 - 10 millió forintot nyerhetnek a fiatal vállalkozók
- 2025.03.25 - Négy országban és a régióban is az OTP Csoport lett a legjobb
- 2025.03.07 - Ezermilliárdos profit az OTP Csoportnál
- 2024.09.30 - Kötelező lesz felmérni a cégek hitelezésénél az ESG kockázatokat
További kapcsolódó anyagok