Nő a munkanélküliség, egyre több a feketén dolgozó

Lesújtó helyzetben az építőipar

2011. december 8. A legpesszimistább várakozásokat is alulmúlja az építőipar jelenlegi helyzete, ami 2012-ben tovább romlik majd. Súlyosbítja ezt, hogy az állam legalább félévet csúszik az uniós források kifizetésével. Sorra dőlnek be nagy múltú cégek, a munkanélküliség nő, az egész ágazat a feketegazdaságba csúszik - derül ki az ÉVOSZ összeállításából.

Segélykiáltásnak is felfogható az ágazat helyzetét bemutató szakmai összeállítás, ami az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) mai közgyűlésére készült. Egy évvel ezelőtt még úgy tűnt, hogy javul a helyzet: a gazdaságkutatók és a szakmai szervezetek is arra számítottak, hogy 2011-ben megáll az építőipar visszaesése, sőt 2-3 százalékos növekedést jósoltak. Már év közben látszott, hogy erről szó sincs, sőt tovább tart a recesszió. A valóság azonban a legpesszimistább várakozást is alulmúlja. A cégek jelzései alapján az látható, hogy az idén 10-12 százalék lesz az építőipar visszaesése - állapítja meg a szakmai szervezet.

Az országos építés-szerelési tevékenység értéke 1700 milliárd forint körül alakul 2011-ben, ami az ágazat utolsó jó évéhez, 2006-hoz viszonyítva 45 százalékos visszaesést jelent. Az elmúlt években az építőiparon belül voltak olyan területek, amelyeket kevésbé érintett súlyosan a válság. Így például a mélyépítés területén az állami megrendeléseknek köszönhetően - autópályák, hidak, környezetvédelmi beruházások, metró - a recesszió csak 2009 év elejétől volt érzékelhető. Idén azonban már ezeknél a húzóágazatoknál is nagy a visszaesés. A többi területen ennél még mélyebbek a gondok, ami nagyszámú mikro- és kisvállalkozást érint.

Az ágazatot az állam is sújtja

Az építőipar legnagyobb vesztesei a lakásépítő vállalkozások. Ezek a cégek az elmúlt öt évben a piacuk 70 százalékát veszítették el. Az elmúlt évek építőipari áremelései nem érték el az inflációt, 2011-ben az ágazati áremelés 2,5 százalék lesz. Az alacsony vállalási árak miatt az építőipar jövedelmezősége nulla, tömegesen szűnnek meg a cégek, 2011-ben várhatóan 5 ezer vállalkozás zár be. Az elmúlt 5 évben mintegy 70 ezer fővel csökkent az építőiparban legálisan foglalkoztatottak száma, és erőteljesen növekedett a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya. A recesszió a feketegazdaság felé tolja a vállalkozásokat. Az építőiparban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete 2011 év végére havi 155 ezer forint, ami jelentősen elmarad a nemzetgazdasági átlagtól és még inkább a versenyszférától. Míg más ágazatokban 4-7 százalékos béremeléseket tudnak elképzelni a vállalkozások az MGYOSZ felmérése szerint, az építőipari ágazatban ez 0-3 százalék között alakul.

Az egyébként is súlyos helyzetben lévő ágazatot még az állam is sújtja, ugyanis 2011-ben lett általános jelenség az uniós források kifizetésének mérhetetlen elhúzódása. A kivitelezők hónapokon keresztül előfinanszírozzák a támogatási összegek kifizetését ellenőrző bürokrácia idejét, a felkészületlen kedvezményezettek hozzá nem értő elszámolási, jelentési hiányosságaiból fakadó időszakokat. Az átadott műszaki ütemektől féléves távlatokba csúsznak el a kifizetések - írja az ÉVOSZ. A lánctartozás gyakorlatilag 400 milliárd forint körül áll, és folyamatosan újratermelődik.

A következő évben is visszaesés

A legnagyobb gond azonban az, hogy jövőre további, az ÉVOSZ szerint legalább 5-6 százalékos visszaesés várható. Ez még nagyobb is lehet, ha a kormányzat nem avatkozik be, és nem tud további forrásokat rendelni az otthonteremtési program, a Kórház program, vagy az oktatási létesítmények korszerűsítését szolgáló program és egyéb feladatok mögé. A lakásépítésben pedig 2012 év lehet a mélypont, ugyanis mindössze 15-16 ezer új lakás átadására számít a szövetség.

 

A magyar építőipar zuhanása a legnagyobb az Európai Unióban - írja az ÉVOSZ. Ha a 2005-ös évet vesszük bázisnak, akkor 2011 márciusában az építőipari termelés Németországban 130 százalék, Lengyelországban 174 százalék, Romániában 138 százalék, Szlovákiában 111 százalék, Csehországban 100 százalék, Franciaországban 96 százalék, Szlovéniában 85 százalék, Portugáliában 71 százalék, Magyarországon pedig 65 százalék volt.A belga, az osztrák, a lengyel, a német, a francia piac élénkülést mutat, az olasz, portugál és szlovák piac csökkenése megállt, a szlovén, román és magyar építési piac viszont tovább zsugorodik.

Kapcsolódó anyagok