Folytatódott a kamatok óvatos csökkenése

Már nem törik magukat a bankok a pénzünkért

2012. május 25. Mozdulatlan vagy éppen óvatosan csökkenő betéti kamatok jellemzik a bankok kínálatát. Elsősorban a normál lekötésnél magasabb akciós ajánlatok érnek egyre kevesebbet. Nemcsak a forint, de a deviza megtakarításunkra is egyre kevesebbet adnak.

Egyelőre véget ért a bankok versenye a megtakarított pénzünkért. A február óta tartó óvatos kamatcsökkenés folytatódott az elmúlt két hétben is. Most a legnagyobb lakossági bank, az OTP vitte lejjebb az akciós kamatait. A Bizalom, a Direkt betét és a Kamat most névre hallgató lekötött betétekre 0,1-0,25 százalékponttal ad kevesebbet a pénzintézet. Az FHB pedig a bankba érkező új pénzre fizetett kamatot vitte lejjebb 0,25 százalékponttal a Tavaszváró betét esetében. Ez a lépésenkénti mérséklés jellemzi február óta a bankok ajánlatait nemcsak a forint, hanem a devizabetétek esetében is. Januárban tömegesen vonták ki a deviza megtakarításaikat az ügyfelek a bankokból, ezért a pénzintézetek közül egyre többen ajánlottak 4 százalékos, sőt akár 5 százalékos kamatot is az euró betétekre. A hiszti lecsengésével már nem kellett annyira a deviza megtakarítások megőrzésére koncentrálni, így óvatos mérséklés következhetett.

 

Nem szorulnak a pénzünkre

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) legfrissebb jelentéséből az derül ki, hogy márciusban csökkent a lakosság és a vállalatok hitelfelvételi kedve is, miközben a lakosság megtakarítása nőtt a bankokban. Emiatt a pénzintézetek hitel-betét aránya tovább csökkent a februári 129,6 százalékról 126,2 százalékra. Jól látható tehát, hogy a kevés hitelfelvét miatt a bankoknak egyre kevésbé van szüksége a pénzünkre, nem kell tehát egymás fölé ajánlaniuk.Csökkent a 9 százalékos ajánlatok száma, és szinte minden bank lejjebb vitte az elmúlt hónapokban a kínált kamatot. Nem mindegy az sem, hogy friss pénzt szeretnénk lekötni, vagy a lejáró betétünknek keresünk újabb befektetést bankon belül, a legtöbb helyen ugyanis az újonnan érkező pénzeket preferálják a régiekkel szemben. Kivétel persze akad, és több helyen azt is díjazzák, ha valaki aktívan használja a bankszámláját.
Egyéves lekötésre a CIB ajánlata a legkedvezőbb 8 százalékkal, mert semmiféle feltételhez nem köti a kamatot. Ezt követi 7,5 százalékkal az Unicredit, a Magnet és a Budapest Bank megkötés nélkül. Ha viszont új pénzt viszünk a bankba, akkor az Erste 8,5 százaléka a nyerő, ezt követi a Sopron és a Raiffesien 8 százaléka. Igaz, hogy az AXA 8,10 százalékot kínál, de ezt csak 5 millióval kaphatja meg az ügyfél 12 hónapos lekötés esetén.

Féléves lekötésnél a Volksbank vezet 8,5 százalékkal, a következő pedig a CIB 7,85 százalékkal. Új pénzre viszont a Volksbank már 9 százalékot ad, az AXA 8,25 illetve 8,5 százalékot (a magasabbat 5 millió forinttól), a Sopron, a Raiffeisen és az Erste pedig 8 százalékot. Találhatunk még 1-2 kiemelkedő ajánlatot rövidebb lekötésnél is. Jelenleg az AXA 10,03 százalékos ajánlata viszi a pálmát új pénzre, 2 hónapra, 500 ezer forint felett.  (A banki kamatokat forintra és devizára itt találhatja.)

Vigyázzunk a beetetéssel!


A jól hangzó kamat persze csak egy dolog, de mielőtt a kiszemelt bankba vinnénk a pénzünket, nem árt számolni azzal is, hogy a pénz mozgatása mennyibe kerül. (A pénzfelvét és átutalás költségét itt kalkulálhatja.) Fontos azt is figyelembe venni, hogy néhány kimagasló ajánlat csak más, kapcsolt megtakarítás igénybe vételéhez kötött. De találkozhatunk olyan ajánlattal is, amikor több, különböző futamidejű lekötések kombinálását írják elő.Nagyon jól hangzik például az Erste Bank 12 százalékos ajánlata, ha valaki új pénzt visz hozzájuk. Csakhogy az újonnan lekötött pénz mindössze 30 százalékára jár a 12 százalék, az is csak 3 hónapra, a pénz 70 százalékát egy évre kell lekötni 8 százalékon. A 3 hónap leteltével azonban már csak 3,5 százalékon kamatozik tovább a pénzünk egy része, így ha egy évig ezt a részt is ott hagynánk, és nem keresnénk neki valami jobb ajánlatot, akkor összességében csak 7 százalék körül jön ki az éves kamat a teljes összegre.

Kapcsolódó anyagok