Több menetben veszik fel a jogalkotók a kesztyűt

Most aztán tényleg reszkethetnek az online csalók?

Fotó: clipart.com
2024. július 26. Több menetben igyekeznek hatékonyan fellépni a gombamód szaporodó online csalások ellen. Augusztus elsejétől újfajta zárolási, bejelentési eljárás jön. A következő év elején a banki informatikai rendszerekkel szemben támasztanak szigorúbb követelményeket, a jövő nyáron pedig elindul egy visszaéléseket szűrő rendszer.

Három perc alatt több mint 21 millió forint tűnt el egy férfi számlájáról, miután beszélt az állítólagos befektetési bankárjával – számolt be a Police.hu. Mint arról korábban írtunk, egy hölgy 20 ezer forintért adott volna el egy használt ruhát. A remélt vevő gyorsan jelentkezett, de a történet nem úgy zajlott, ahogy az eladó remélte. Végül futhatott 4,6 millió forintja után. Több olyan ügy is landolt a Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) előtt, amelyekben tízmilliókat szereztek a panaszosoktól a csalók.

Nem egészen egy hét múlva lép hatályba az a törvénymódosítás, amely uniós irányelvnek megfelelően előírja, hogy a pénzforgalmi szolgáltatóknak fel kell függeszteniük az olyan ügyleteket, amelyeknél a – Magyarországon a NAV részeként működő – pénzügyi információs egység (FIU) intézkedését látják szükségesnek, és amelyről haladéktalanul kötelesek bejelentést tenni a FIU felé. Ezen eljárásra alapozva, ám attól elhatároltan Magyarországon 2024. augusztus 1-től egy újfajta bejelentési, zárolási eljárást is bevezetnek, amely a remények szerint hozzájárulhat a visszaéléssel eltulajdonított pénzek visszaszerzéséhez.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közigazgatási államtitkára az MTI tudósítása szerint az M1 aktuális csatornán arról beszélt, hogy a törvény lehetővé teszi, hogy az ügyfelek, a pénzforgalmai szolgáltatók (bankok) és a hatóságok gyorsan és hatékonyan tudjanak információt cserélni. Túri Anikó úgy vélte, az augusztus 1-jétől életbe lépő változás egyebek mellett a csalók megtalálását is megkönnyítheti.

Újabb intézkedések jönnek


A változtatásoknak azonban ezzel még nincs vége. Arról is készült új jogszabály, hogy a pénzügyi szolgáltatói tevékenység – a kiegészítő pénzügyi szolgáltatás kivételével – végzésére csak olyan informatikai rendszer felhasználásával kerülhet sor, amely biztosítja a rendszerelemek zártságát, és megakadályozza az informatikai rendszerhez történő jogosulatlan hozzáférést, valamint észrevétlen módosítását. Az informatikai rendszernek meg kell felelnie az általános információbiztonsági zártsági követelményeknek is.
Az NGM államtitkára hangsúlyozta: fel kell hívni a figyelmet az online csalásokra, azok típusaira, valamint arra, hogyan lehet ellenük védekezni. Túri Anikó szerint már az eddigi kampányok is eredményesek voltak. 2020 I. negyedévében ugyanis még közel tízszer annyi sikeres visszaélés történt, mint sikertelen, 2023. IV. negyedévében pedig 4 ezer sikeres csalásra 14 ezer meghiúsított kísérlet jutott.
Az előbbi követelményeknek való megfelelést külső szakértő által kiadott, az informatikai rendszerre vonatkozó tanúsítással kell igazolni. A tanúsító szervezettel, a tanúsítással és a tanúsítási eljárás – általános forgalmi adó nélkül számított – maximális díjával szemben támasztott követelményeket külön jogszabály határozza meg. Ezek a rendelkezések a jövő év elejétől hatályosak.

Az NGM tájékoztatása alapján még egy fegyvert élesítenek majd a csalók ellen. 2025 nyarától ugyanis hazánkban is elkezd működni egy visszaélés-szűrő rendszer, amely a fizetési mintázatok folyamatos elemzésével, öntanuló módon fogja kiszűrni a csalárd fizetési megbízásokat.

Szerző: Azénpénzem
Címkék:  , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok