Megállhat a kamatcsökkentés Magyarországon

Nagy Márton bevallotta: tényleg itt a recesszió

Nagy Márton sajtótájékoztatót tart 2024. júl. 9-én
Fotó: Magyarország Kormánya Youtube csatornája
2024. október 18. Nullához közeli lehet a harmadik negyedévben a magyar gazdaság növekedése – vallotta be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferenciáján. Ez pedig azt jelenti, hogy az előző negyedévhez képest csökkenhet a GDP. Az MNB alelnöke pedig arról beszélt, hogy nem csak októberben állhatnak le a kamatcsökkentéssel.

Miközben sorra csökkentik az elemzők a magyar gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzésüket, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Budapest Economic Forum 2024 konferenciáján tegnap arról beszélt, hogy a harmadik negyedévben nem lesz olyan kedvező a gazdasági növekedés, mint ahogy a piac várja: a kormány nagyon közel becsüli azt a nullához.

Ez egyébként azt jelentheti, hogy az előző negyedévhez képest visszaesett a gazdaság teljesítménye, azaz recesszióba süllyedt. Valójában már a második negyedévben bekövetkezett, hogy negyedéves alapon csökkent a GDP, de akkor még éves összehasonlításban növekedés volt kimutatható.  

A miniszter szerint a fogyasztás erős Magyarországon, ám az ipar gyengélkedik. Nagy Márton szerint a belgazdaságunk összességében már helyreállt, de a külföldi konjunktúra elmaradt, ez húzta le az ipar teljesítményét. Mint korábban megírtuk, az ipari termelés volumene augusztusban 9,5, munkanaphatástól megtisztítva 4,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A KSH ezen a héten közölt második becslése szerint az iparon belül döntő (94 százalékos) súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 10,2 százalékkal esett tavalyhoz képest. Ezen belül a járműgyártás volumene 12,4 százalékkal csökkent, a villamos berendezés gyártása 15,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 24 százalékkal, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 15 százalékkal lett kisebb.

Merjünk nagyot mondani!

A kormány 1,5 százalékos gazdasági növekedést vár idén, de Nagy Márton szerint ennél alacsonyabb lesz, jövő évre pedig 3 és 6 százalékkal nőhet a GDP. 2025 első negyedévében már 3,3 százalék lehet az éves növekedési ütem, innentől kezdve 3 és 4 százalék között lesz, 2026 végére pedig már meghaladhatja a 4 százalékot – számolt be a Portfolio Nagy Márton előadásáról.

Nem a kormány által vizionált, hanem az idei, valós számokból az látszik, hogy bajban van a magyar gazdaság, nem véletlenül igyekszik a kormány mindenféle – lehetőleg más zsebét terhelő – intézkedéssel valamit élénkíteni rajta. A szerdai Kormányinfón bejelentett intézkedésekről is beszélt a miniszter a konferencián. Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként évente 25 ezer új lakás építését tűzték ki célul (2010. óta mindössze egyszer, 2020-ban épült ilyen nagyságrendben, akkor 28 ezer darab), megfizethető négyzetméterárakat akar a kormány (Budapesten 1 millió forintos négyzetméterárat gondolnak annak) és olcsó, 5 százalékos lakáshiteleket. Szó volt arról is, hogy ha a Szép-kártyára érkező juttatás felét lakásfelújításra lehet felhasználni, akkor azt a turizmustól veszik el (a turizmussal kapcsolatban is bejelentettek egy 16 pontos csomagot a hét elején). - Turisztikai miniszterként úgy érzem, hogy levágom az egyik lábam, hogy a másikat segítsem – mondta a miniszter. Arról is beszélt, hogy kérdés, hogy az 5 százalékos jelzáloghitel kamatot (amit önkéntes alapon várnak el a bankoktól) kinek lehetne adni. Most 6-7 százalékon állnak ugyanis a kamatok. Vagyis ez csak bizonyos esetben lehetne elérhető.

Kinek mehetne 5 százalékon?

A bankvezérek ezt úgy gondolják, hogy csak egy szűk réteg kaphatná meg az 5 százalékos kamatot. Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója a bankvezéri beszélgetésen a konferencián azt mondta, hogy a fiatalok első, nagyjából 50 négyzetméteres lakására, zöld hitel esetében lehetne adni ezen a kedvező kamaton a hitelt.

És bár a kormány az alacsonyabb kamatokkal szívesen pörgetné a hitelezést, a pénzpiaci hozamok csak nem mennek lejjebb. Sőt! Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a konferencián tegnap azt mondta, hogy az MNB nem csak októberben szüneteltetheti a kamatcsökkentéseket. Ha a külső környezet és az inflációs kilátások indokolják, akár huzamosabb ideig a jelenlegi szinten maradhat az alapkamat, relatív kamatfelárunk növekedését okozva.

Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , , , ,

Kapcsolódó anyagok