Tovább drágulnak a bankszámlák

Nincs menekvés az újabb adók elől

Fotó: clipart.com
2024. augusztus 15. Szinte minden bank bejelentette már, hogy áthárítja a vállalkozói ügyfelekre a 2024. augusztus 1-től megemelt pénzügyi tranzakciós illetéket. Így ősztől sorra drágul a bankolás ebben az ügyfélkörben, de ezen felül újabb emelés is várható a díjakban a devizaműveletekre felszámított újabb illeték miatt. A lakosságnak – egyelőre – nem kell többet fizetnie, de jövőre nagyobb drágulás jöhet. Más módon azonban így is megfizetjük az újabb adóterhelést.

Alig akad már olyan pénzintézet, amelyik ne jelentette volna be, hogy áthárítja az augusztustól megemelt pénzügyi tranzakciós illetéket a vállalati ügyfeleire. Mint korábban megírtuk, védelmi hozzájárulásnak nevezte el azokat a különadókat a kormány, amiket még pluszban beszedne, miután jelentősen megreccsent az idei költségvetés. Megemelik a tranzakciós illetéket, és illetéket szednek be a bankoktól a devizaváltás után.

Augusztus 1-jétől az átutalásokra eddig kirótt 0,3 százalékos, legfeljebb 10 ezer forintos tranzakciós illeték 0,45 százalékra, legfeljebb 20 ezer forintra nőtt. A készpénzfelvét esetén alkalmazott 0,6 százalékos tranzakciós illeték 0,9 százalékra emelkedett. De megmaradt az, hogy 150 ezer forintig mindenki díjmentesen tud készpénzt felvenni. Az illetéket – néhány kivétellel, köztük az ügyfél saját bankszámlái közötti pénzmozgások kivételével – minden, a bankszámlán történt fizetési művelet, így például átutalás, csoportos beszedés, készpénzfelvétel után meg kell fizetni.

Minden vállalkozói számla drágul

A Biztosdöntés.hu gyűjtése szerint a CIB Bank maradt hátra már csak, amelyik még nem jelentette be, hogy áthárítja a pénzügyi tranzakciós illeték megemelését a céges ügyfelekre. Az Erste, a Gránit, a K&H, az OTP, az MBH, az UniCredit és a MagNet után a Raiffeisen Bank és a kis- és középvállalkozók számára még szóba jöhető kis bankok (KDB Bank, Oberbank, Polgári Bank) is léptek.

Az OTP önkéntes moratóriumot vállalt a bankon belüli átutalások esetében, így ott csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat kell megfizetniük a vállalkozóknak legfeljebb az idei év végéig. A többi bank egyelőre nem jelentett be hasonló gesztust a vállalkozói ügyfélkör felé.

A vállalkozókra történő áthárítás – vagyis a banki díjemelés – kezdete bankonként az alábbi:
 
- Erste Bank: 2024. szeptember 20.
- Gránit Bank: 2024. szeptember 16.
- KDB Bank: a 2024. augusztus 1-től szerződött ügyfelekre azonnal, a 2024. augusztus 1. előtt szerződött ügyfelekre 2024. október 1-től
- K&H Bank: 2024. szeptember 26.
- MagNet Bank: 2024. október 1.
- MBH Bank: 2024. október 3.
- Oberbank: 2024. október 7.
- OTP Bank: 2024. augusztus 1. (már nem igényelhető számlacsomagok esetében 2024. október 1.)
- Polgári Bank: 2024. szeptember 20.
- Raiffeisen Bank: 2024. október 9.
- UniCredit Bank: 2024. augusztus 1.

Brutális drágulás

Októbertől a kormány bevezeti a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetéket, amit a devizaváltás és egyes pénzügyi eszközök megvásárlása esetén kell megfizetniük a bankoknak az állam felé. Ennek mértéke tranzakciónként 0,45 százalék, de maximum 20 ezer forint. Ezt a külön díjat a devizaváltáskor, illetve egyes pénzügyi eszközök megvásárlásakor az alábbi időponttól vezetik be a bankok:
 
- MagNet Bank: 2024. október 1.
- UniCredit Bank: 2024. október 1.
 
Bár más bankok egyelőre nem jelentettek be ilyen díjat, ez nem jelenti azt, hogy később nem teszik meg, vagy hogy más módon nem fogják áthárítani a vállalkozó ügyfeleikre.  

A Biztosdöntés.hu számításai szerint, ha egy vállalkozás például forintszámláról devizát utal – ami egy gyakori műveletnek számít a belföldön értékesítő importáló vállalatoknál –, akkor a pénzügyi tranzakciós illeték és a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték külön-külön is terheli a műveletet, így a drágulás mértéke háromszoros (0,3 százalékról 0,45 + 0,45 százalékra). Az illetékfizetési felső határ pedig ilyenkor a négyszeresére drágul (10 ezer forintról 20 ezer + 20 ezer forintra).

A lakosság sem ússza meg, hiába gondoljuk azt

A lakosság a kormány díjstopjának köszönhetően idén mentesül a díjemelés alól. Ez viszont csak az idei év végéig érvényes. Vagyis jövőre már emelkedni fognak a lakossági banki költségek is. Ugyanakkor más módon visszaszedik a bankok azt a veszteséget, amit a megemelt tranzakciós illeték miatt a lakossági bankoláson éri őket. Ahogy azt az elmúlt években is láthattuk, a hatalmas infláció és megemelkedett pénzpiaci hozamok és dráguló hitelek mellett sem emeltek a betéti kamatokon, így ott pótolták a máshol kieső nyereséget.

Egy másik módja az adó áthárításának az, hogy a kormány az illetékköteles határ megemeléséről is döntött, amely így 20 ezer forintról 50 ezer forintra nőtt, lakossági átutalási tranzakciónként. A banknak tehát csak e feletti, lakossági tranzakciós összegek esetében, az 50 ezer forintos összeg feletti részre kell illetéket fizetnie az állam felé, de ezt a kedvezményt általában nem adják tovább a bankok az ügyfeleknek.
 
Mindössze két bank (K&H Bank és a Raiffeisen Bank) jelentette be, hogy augusztus 1-től a nagyobb összeg után számítja csak fel a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat a lakossági ügyfelek számára. A kisebb bankok közül a KDB Bank és a Polgári Bank is meglépte ugyanezt.

De másként, csak áttételes módon, mégis megfizetjük az újabb adó árát. A bankolás költségeinek növekedését ugyanis a vállalkozók kénytelenek lesznek tovább hárítani, a végső fogyasztó pedig mindenképp a lakosság lesz.

Ha ezt hasznosnak találta, lájkolja és kövesse az azénpénzem facebook oldalát, és látogassa meg máskor is közvetlenül honlapunkat!


Szerző: Lovas Judit
Címkék:  , , , , ,

Kapcsolódó anyagok