Sokakat érhet majd meglepetés
2026. június 2.
Már egy egész hónap sincs hátra ahhoz, hogy eltűnjenek Budapest utcáiról a parkoló automaták. Bár javaslat volt a kápéfizetés lehetővé tételére, ezzel nem foglalkozott a főváros, így a jelen állás szerint a parkolást csak mobiltelefonos alkalmazásokon keresztül vagy sms-ben lehet majd elindítani. Tájékoztatási táblák sincsenek még, de azok tartalma már kiderült.
Hosszú vajúdás után tulajdonképpen egy huszárvágással vet véget a „parkolási maffiának” a fővárosi önkormányzat. A már 2024 végén elfogadott szabályozásban 2026. július 1-jétől egyszerűen megszüntetik a parkoló automatákat. Helyettük a várakozóhelyek 80 százalékától legfeljebb 75 méteren belül olyan információs táblákat kell elhelyezni, amelyek legalább magyar és angol nyelven tájékoztatást adnak a parkolási díj megfizetésének módjairól, a mobiltelefonos parkolási díjfizetési rendszernek az adott övezetre érvényes kódjáról, a várakozási övezet kategóriájáról, a díjköteles időszakról, valamint a díjköteles várakozás megengedett leghosszabb időtartamáról.
A figyelmetlenebb autósokat nem csak a parkolóórák hiánya ütheti majd szíven, hanem az is, hogy 25 százalékkal drágul a parkolás. További változás lesz, hogy 2027. január elsejétől eltörlik azt a passzust, amely lehetővé tette, hogy tulajdonosaik a környezetkímélő (ezért a vonatkozó jogszabályokban meghatározott különleges – zöld alapszínű – rendszámmal rendelkező) gépkocsik után ne fizessenek parkolási díjat.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a parkolási díj kápéval rendezésére hatféle lehetőséget vizsgált meg. Ezek között szerepelt például papír alapú, definiált időtartamú parkolójegyek előre vásárlása (hasonló működik például Bécsben). A BKK végül a helyi önkormányzatoknál (például parkolási üzemeltetési irodában) lehetővé tett készpénzes befizetési lehetőséget javasolta. Ugyanakkor azt is megállapították, hogy az sms parkolással biztosított készpénzes fizetés jelenleg is működő, a lakosság által jól ismert megoldás.
A főváros legutóbbi, május 29-én tartott közgyűlésén a Fidesz részéről felmerült, hogy Alaptörvény-ellenes a kápé lehetőség teljes megszüntetése a parkolásban. Ezt azzal söpörték le, hogy a főváros álláspontja szerint nincs szó jogsértésről, hiszen telefonon keresztül is lehet majd fizetni, a küldött sms mögött pedig kápé állhat. Annak egyáltalán nem találtuk nyomát, hogy a BKK parkolási üzemeltetési irodákra vonatkozó javaslatával most foglalkoztak volna.
Európában mindenütt törekszenek a korrupció csökkentésére, s a módszerek is hasonlóak ahhoz, mint amit Budapesten vetnek be: a készpénz visszaszorítása, a bevételek közvetlen digitális könyvelése, az automatizált ellenőrzés, a nyílt, auditálható szerződések. Például Stockholmban a parkolás nagy része appal, bankkártyával, vagy online történik, a készpénzes automatákat fokozatosan kivonták, mert drága volt az ürítésük, sok volt a vandalizmus és a készpénzkezelés korrupciós kockázatot jelentett. Az északi országokban egyébként is különösen elterjedt az úgynevezett „ticketless parking”, azaz a papírjegy nélküli parkolás.
Brüsszelben nem egyetlen monopol app működik, több ugyanis az engedélyezett szolgáltató. Ott a korrupciócsökkentés részben ezzel a versennyel, részben azzal hivatott működni, hogy a város csak szabályoz, a fizetés digitális, az elszámolás pedig automatikus. Ugyanakkor – a tapasztalatok szerint – a digitális rendszer ugyan csökkenti a klasszikus korrupciót, de növeli a kiberbiztonsági kitettséget.
Akad hibrid rendszert alkalmazó terület is, ilyen például Róma. Az olasz fővárosban ugyan nem szűntek meg teljesen az automaták, de mellette működik az appos, a bankkártyás, az előre fizetett voucheres és az érmés automatás fizetés is. A korrupcióval központi digitális nyilvántartással igyekeznek felvenni a harcot, no meg azzal, hogy több fizetési partnerrel dolgoznak, elektronikus tranzakciós naplót és automatikus ellenőrzést használnak.
Szerző: N.Vadász Zsuzsa
Címkék: autó, parkolás, mobil, sms, készpénz, applikáció, korrupció, nemzetközi
Nyakunkon a határidő, teljesen megváltozik a parkolás
Már ez is történelem...
Fotó: Latzer Anna
Fotó: Latzer Anna
Hosszú vajúdás után tulajdonképpen egy huszárvágással vet véget a „parkolási maffiának” a fővárosi önkormányzat. A már 2024 végén elfogadott szabályozásban 2026. július 1-jétől egyszerűen megszüntetik a parkoló automatákat. Helyettük a várakozóhelyek 80 százalékától legfeljebb 75 méteren belül olyan információs táblákat kell elhelyezni, amelyek legalább magyar és angol nyelven tájékoztatást adnak a parkolási díj megfizetésének módjairól, a mobiltelefonos parkolási díjfizetési rendszernek az adott övezetre érvényes kódjáról, a várakozási övezet kategóriájáról, a díjköteles időszakról, valamint a díjköteles várakozás megengedett leghosszabb időtartamáról.
| Parkolási díjak Ft/óra | |||
|---|---|---|---|
| Várakozási övezet | Jelenleg | Július 1-jétől | Díjköteles időszak |
| A | 600 | 800 | 8-22 |
| B | 450 | 600 | 8-20 |
| C | 300 | 400 | 8-18 |
| D | 200 | 300 | 8-18 |
| Forrás: 30/2010. önkormányzati rendelet hatályos része | |||
A figyelmetlenebb autósokat nem csak a parkolóórák hiánya ütheti majd szíven, hanem az is, hogy 25 százalékkal drágul a parkolás. További változás lesz, hogy 2027. január elsejétől eltörlik azt a passzust, amely lehetővé tette, hogy tulajdonosaik a környezetkímélő (ezért a vonatkozó jogszabályokban meghatározott különleges – zöld alapszínű – rendszámmal rendelkező) gépkocsik után ne fizessenek parkolási díjat.
Hiába próbálkoztak (egyelőre?) a kápé megtartásával
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a parkolási díj kápéval rendezésére hatféle lehetőséget vizsgált meg. Ezek között szerepelt például papír alapú, definiált időtartamú parkolójegyek előre vásárlása (hasonló működik például Bécsben). A BKK végül a helyi önkormányzatoknál (például parkolási üzemeltetési irodában) lehetővé tett készpénzes befizetési lehetőséget javasolta. Ugyanakkor azt is megállapították, hogy az sms parkolással biztosított készpénzes fizetés jelenleg is működő, a lakosság által jól ismert megoldás.
A főváros legutóbbi, május 29-én tartott közgyűlésén a Fidesz részéről felmerült, hogy Alaptörvény-ellenes a kápé lehetőség teljes megszüntetése a parkolásban. Ezt azzal söpörték le, hogy a főváros álláspontja szerint nincs szó jogsértésről, hiszen telefonon keresztül is lehet majd fizetni, a küldött sms mögött pedig kápé állhat. Annak egyáltalán nem találtuk nyomát, hogy a BKK parkolási üzemeltetési irodákra vonatkozó javaslatával most foglalkoztak volna.
A mobilparkolásért semmilyen kényelmi díjat vagy tranzakciós pluszköltséget nem kell fizetni. A korábban felszámított, esetenként 70–100 forintos felárakat 2026. március 16-tól teljesen eltörölték. Az összegből egyébként, amíg létezett, fixen 40 forintot tovább kellett utalni a Nemzeti Mobilfizetési Rendszer üzemeltetőjének.
A kerületi önkormányzatokban azonban alighanem kénytelenek lesznek valahogy kezelni a várható felzúdulást. Gondban lehetnek ugyanis a céges mobilt használók (ezeknél sokszor letiltják a parkolás fizetését, vagy akár az appok letöltését), de a mindennapokban a még mindig a kápéhoz ragaszkodók is. Utóbbiak rendre a parkolóórákba tömve szabadultak meg az aprótól. Hangosan méltatlankodhatnak persze még a digitalizáció minden formáját elutasítók.Európában másutt is küzdenek a korrupcióval
Európában mindenütt törekszenek a korrupció csökkentésére, s a módszerek is hasonlóak ahhoz, mint amit Budapesten vetnek be: a készpénz visszaszorítása, a bevételek közvetlen digitális könyvelése, az automatizált ellenőrzés, a nyílt, auditálható szerződések. Például Stockholmban a parkolás nagy része appal, bankkártyával, vagy online történik, a készpénzes automatákat fokozatosan kivonták, mert drága volt az ürítésük, sok volt a vandalizmus és a készpénzkezelés korrupciós kockázatot jelentett. Az északi országokban egyébként is különösen elterjedt az úgynevezett „ticketless parking”, azaz a papírjegy nélküli parkolás.
Brüsszelben nem egyetlen monopol app működik, több ugyanis az engedélyezett szolgáltató. Ott a korrupciócsökkentés részben ezzel a versennyel, részben azzal hivatott működni, hogy a város csak szabályoz, a fizetés digitális, az elszámolás pedig automatikus. Ugyanakkor – a tapasztalatok szerint – a digitális rendszer ugyan csökkenti a klasszikus korrupciót, de növeli a kiberbiztonsági kitettséget.
Akad hibrid rendszert alkalmazó terület is, ilyen például Róma. Az olasz fővárosban ugyan nem szűntek meg teljesen az automaták, de mellette működik az appos, a bankkártyás, az előre fizetett voucheres és az érmés automatás fizetés is. A korrupcióval központi digitális nyilvántartással igyekeznek felvenni a harcot, no meg azzal, hogy több fizetési partnerrel dolgoznak, elektronikus tranzakciós naplót és automatikus ellenőrzést használnak.
Szerző: N.Vadász Zsuzsa
Címkék: autó, parkolás, mobil, sms, készpénz, applikáció, korrupció, nemzetközi