Villámlik? Fizet a biztosító

Fotó: Kivács Attila, MTI
2012. július 6. Továbbra is fizetik a biztosítók a villámcsapások okozta károkat. Ha a már futó szerződésekben ezt nem kérték, akkor csak az új lakásbiztosítások esetén írhatnak elő túlfeszültség elleni védelmet.

Több biztosító – és nyilván az ügyfelek - kedélyét borzolta fel egy alkuszcég tegnapi közleménye, amely szerint a biztosítók villámcsapás esetén „ezentúl csak annak fizetnek, aki a kisfeszültségű áramkörökből álló elektromos szórakoztatóeszközöket villám- és túlfeszültség-védelemmel is felszerelte.”

Mivel a biztosítók utólag nem változtathatnak a szerződés feltételein, ezt a kikötést csak az új biztosításoknál érvényesíthetik. Az Aegon – ahogy hírül adta – a meglévő szerződéseire továbbra is változatlan feltételekkel téríti meg a villámcsapás okozta károkat. Az elmúlt évben 14 ezer esetben érkezett villámcsapás okozta károkról bejelentés a biztosítóhoz, amelyekre összesen 1 milliárd forintot fizetett ki. A túlfeszültség elleni védelemi előírás kizárólag az új kötésű lakásbiztosítási módozatot érinti.

A Generali is fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a biztosítási szerződések feltételein nem változtat, és a villámcsapás (másodlagos hatása) okozta károkat a továbbiakban is változatlanul téríti. A Generali tehát megtéríti a villámcsapás miatti túlfeszültség vagy indukció hatása által az elektromos gépekben, készülékekben és berendezésekben keletkezett károkat. Ezt azért is tartja fontosnak a biztosító, mert az utóbbi időben a viharok kíséretében egyre több az ilyen jellegű kár, a legutóbbi viharos időszakban például a viharkár-bejelentések 39 százaléka villámcsapás miatt érkezett 100 millió forint értékben.

A Generali az idei évben 15.000 villámlással összefüggő káresetet regisztrált, a társaság szakértő partnerszerviz hálózatot működtet, akik a kárfelmérést követően a sérült háztartási és elektronikai készülékeket a helyszínről elszállítják, javíttatják, majd visszaviszik a tulajdonosoknak.

Ugyanakkor a biztosítóktól kapható kártérítéstől függetlenül érdemes gondoskodni a készülékek védelméről, amit akár ingyen is megoldhatunk. Vihar esetében, vagy ha elmegyünk otthonról, érdemes kihúzni a készülékeket a konnektorból. Ezzel – nem mellesleg – áramot is spórolunk.

Kapcsolódó anyagok